A fájdalom létfontosságú figyelmeztetés, egy belső riasztórendszer, ami azt jelzi, hogy valamilyen sérülés, káros behatás érte testünket. A fájdalomra azonnal reagálunk és igyekszünk megszüntetni azt. A fájdalom elhárítási reakció, a test sértetlenségének megőrzésére irányul. A fájdalominger a behatástól függően változik.
Fájdalom keletkezhet
- fizikai hatásra,
- mechanikus vagy hőhatásra,
- vagy kémiai hatásra.
Fáj, ami tudatos
A fájdalomérzet a bőr, illetve a belső szervek egyes pontjairól, az úgynevezett fájdalomreceptorokból indul ki. Fájdalomérző idegvégződés a test egész felületén található. Innen az ingerület a gerincvelőbe, majd az agyba jut, ahol tudatosul. Az agyból azonnali válasz indul, hogy a test a megfelelő védekező mozdulatot megtegye. Ez a folyamat ezredmásodpercek alatt zajlik le (pl. mikor megszúrjuk vagy megégetjük magunkat). A tudatossá váló fájdalmat kell és lehet csillapítani. Olyan esetekben, amikor a fájdalomérzet nem tudatosul, nem jut el az agyba, akkor az a beteg szemszögéből nem is jelent fájdalmat. A fájdalomcsillapítás mértéke is attól függ, hogy kiben milyen erős inger keletkezik. Abban, hogy a fájdalom milyen intenzitással jelentkezik, igen nagy az egyéni különbség. A fájdalom mindennapjaink állandó, a szervezet érdekeit szolgáló kísérője.
A fájdalomérzet egyben a tanulási, megismerési folyamat fontos része is. Így tudunk tájékozódni arról, hogy egy tárgy milyen erős nyomást gyakorol testünkre, megfogása esetén az milyen kemény vagy puha stb., milyen erőt kell vele szemben kifejteni. Gyenge ingerek, főleg a kémiai eredetűek, viszketés formájában jelentkeznek.
A fájdalomtípusok nagyban különböznek egymástól, gondoljunk a migrénre, az ízületi fájdalmakra, a sérüléseket követő fájdalomra vagy a daganatos betegségeket kísérő erős fájdalomra. A fájdalomcsillapító tabletták általában az agyban hatnak; a keletkező fájdalomérzet -átvitel gátlása révén. A recept nélkül kapható fájdalomcsillapítók kiválasztásánál vegyük figyelembe, hogy milyen hatóanyagot tartalmaznak. Ma már nagyon sokféle, különböző nevű gyógyszer van forgalomban, ami nem jelenti azt, hogy a hatóanyagaik is különbözőek.
Veszélyes túladagolás
A recept nélkül kapható fájdalomcsillapítókat a hatóanyaguk alapján három nagyobb csoportba szoktuk sorolni:
- paracetamol tartalmúak,
- amidazofént, novamidazofént tartalmazók,
- szalicilátot tartalmazók.
A fájdalomcsillapítók használatánál mindig vegyük figyelembe a gyógyszerhez mellékelt betegtájékoztató utasításait. Ügyeljünk arra, hogy azonos hatóanyag-tartalmú fájdalomcsillapítót ne szedjünk egyszerre, mert ez gyógyszer-túladagoláshoz vezethet. VI. évf. / 9. szám