Talán mindenkivel megesett már, hogy egy kiadósabb ebéd után órákig kellemetlen, feszítő teltségérzet lett rajta úrrá. A haspuffadás mögött számos életmód-, illetve táplálkozásbeli ok is húzódhat. Fokozott bélgázképződést okozhat például az elégtelen rostfogyasztás vagy folyadékbevitel, illetve a nagyobb mértékű levegőnyelés, amely például a gyakori rágózás miatt következik be. Egyes esetekben a puffadás azért következik be, mert a szervezet érzékenyen reagál az étel valamelyik összetevőjére: ilyen a lisztérzékenység, vagy a tejcukor-allergia is.
Betegséget is jelezhet
Emellett több szervi megbetegedés tünete lehet a haspuffadás , okozhatja a pajzsmirigy alulműködése, az irritábilis bélszindróma , illetve a vese bizonyos megbetegedései. Kutatások igazolták, hogy bizonyos pszichés okok (például az erős stressz) is kiválthatnak efféle panaszokat.
A haspuffadás kezeléséhez tehát először az azt kiváltó okokat kell felderíteni. A hasban felgyülemlő, feszítő érzést okozó bélgázok csökkentése csupán a tüneti kezelés része, amennyiben szervi okok állnak a hátterében, annak kezelésével is foglalkozni kell. Az emésztőrendszerben lévő gázbuborékok felületi feszültségének csökkentésére szimetikon, illetve dimetikon alapú gyógyszereket ír fel az orvos. Segítségükkel a buborékok, melyek a haspuffadást okozzák, felbomlanak, a kiszabaduló gázok pedig fel tudnak szívódni a bélfalon keresztül, enyhítve a feszülést.
Emésztési zavarok esetén számos, vény nélkül is kapható görcsoldó készítmény alkalmazható, jót tehetnek a papaverin-alapú szerek. Sikeres lehet a hasnyálmirigy emésztőenzimeit tartalmazó, pancreatin-alapú gyógyszerek használata is. Bizonyos esetebnek a hatóanyagok megfelelő kombinálása jelentheti a legjobb megoldást a haspuffadás kezelésére.