Vérkép és vizeletvizsgálat
Milyen gyakran? Évente.
Egyszer egy évben ajánlott megnézetni a máj- és a vesefunkció mellett a szervezet zsír- és hormonháztartásáról árulkodó értékeit vérből, vizeletből . Egy vérvétel, illetve egy reggeli, középsugaras vizeletminta szükséges hozzá.
Látásvizsgálat
Milyen gyakran? Háromhavonta vagy évente.
A kontaktlencse-viselők nem kerülhetik el háromhavonta a kontrollt, de akkor se dőljünk hátra kényelmesen, ha úgy érezzük, nincs gond a látásunkkal! Minél hamarabb fény derül a látásromlásra, annál könnyebb szinten tartani az állapotot. A szemészeti kontrollt érdemes októberre időzíteni, ekkor van ugyanis a látás hónapja, aminek alkalmából sok optika szervez ingyenes látásvizsgálatokat.
Nőgyógyászati szűrés
Milyen gyakran? Évente.
A méhnyakrák a második leggyakrabban előforduló rosszindulatú betegség nőkben világszerte, ezért egy évi egyszeri nőgyógyászati szűrővizsgálat (méhnyakrákszűrés, hüvelyi ultrahang) minden nőnek ajánlott a szexuális élet megkezdésekor, de a húszas évek elejétől legkésőbb mindenképpen. Akkor se hagyjuk ki a méhnyakrákszűrést, ha kaptunk korábban HPV oltást, mert sajnos az oltóanyag sem nyújt védelmet minden vírustörzs ellen.
Urológiai vizsgálat
Milyen gyakran? 40 éves kor felett kétévente.
Családalapítás előtt egyszer legalább, ötven év felett pedig évente ajánlott. A hererák és a prosztatadaganat kiszűrése elsődleges feladat - noha a vizsgálat némi kellemetlenséggel járhat, gyorsan megvan és megbízható eredményt ad, ezért figyelmeztessük rá férjünket, barátunkat, fiunkat!
Mammográfia
Milyen gyakran? Kétévente.
Bár a nőgyógyászati vizsgálatok során az orvos tapintásos vizsgálattal ellenőrzi a mellek állapotát, kétévente igenis szükséges ellátogatni egy mammográfiai szűrésre is. Az eljárás során röntgensugarakkal készítenek felvételt a mellszövetről, így kutatva akár a legkisebb elváltozást. Ha a családban előfordult már emlőrák, akár már 30 év fölött érdemes foglalkozni a mell egészségével (ilyenkor még a mellultrahangot javasolják). Kétévente küldik a behívót rá az érintett korcsoportnak.
Fogászat
Milyen gyakran? Félévente.
Senki sem megy szívesen, mégsem éri mag halogatni a fogorvosi szűréseket. Ha ugyanis félévente lát minket az orvos, biztosan nyakon csípi a szuvasodást , így elkerülhető egy komolyabb beavatkozás. Aki fogkövesedésre hajlamos, annak a fogkő eltávolítása is félévente ajánlott.
Tüdőszűrés
Milyen gyakran? 40 éves korig kétévente, majd évente.
Sokan gondolják, hogy ez csak a tbc miatt vagy a dohányosoknak ajánlott, pedig a segítségével egyéb elváltozások, mint például a tüdőrák is időben felismerhető, ami a nemdohányzók körében is sok áldozatot szed. Munkakörünkből adódóan, illetve ha előfordult már a családbank tüdőbeteg, gyakrabban is ellátogathatunk a szűrővizsgálatra.
Melanoma-szűrés
Milyen gyakran? Évente.
Leginkább télen és tavasszal érdemes ellátogatni a bőrgyógyászhoz - ilyenkor az orvos feltérképezi az összes képletet a bőrünkön, és javasolhat eltávolító műtétet, ha kórosnak ítél meg valamit. Legjobb, ha felvétel is készül a "gyanús" területekről, így figyelemmel kísérhető minden elváltozás.
Nyakiverőér-ultrahang
Milyen gyakran? Kockázat esetén háromévente.
45 év felett azoknak ajánlott, akiknek a családjában előfordult stroke , szív- és érrendszeri betegség, netán magas a vérnyomásuk, koleszterinproblémáik vannak, illetve akik diabéteszesek, erős dohányosok vagy túlsúlyosak.
Vérnyomásmérés, rizikófelmérés, EKG
Milyen gyakran? Évente.
A háziorvost keressük fel évente legalább egyszer, hogy ellenőrizze a vérnyomásunkat, csináljon egy EKG-t , kikérdezze, milyen családi kórelőzmények miatt milyen betegségekkel kell számolni esetünkben. Méressük meg a vérnyomásunkat és csináltassunk EKG-t akkor is, ha nincs komoly panaszunk!
Vastagbélrákszűrés
Milyen gyakran? 50 éves kortól.
A vastagbél és a széklet vizsgálata segíthet megelőzni a daganatos elváltozásokat. Komolyan kell venni 50 éves kor felett, illetve fokozott óvatosságra van szükség, ha előfordult már a családban ilyen betegség.
Csontsűrűségmérés
Milyen gyakran? 45-50 éves kor felett 1-3 évente.
Gyors és fájdalommentes, kényelmes vizsgálat, mely értékes információt ad a csontok állapotáról. Mindenképpen ajánlott azoknak, akik családjában előfordult csontritkulás .
Allergiateszt
Milyen gyakran? Évente.
A leggyakoribb légúti allergéneket vizsgáló Prick-tesztet még az allergiaszezon kezdete előtt érdemes elvégeztetni, már csak azért is, mert eredményét befolyásolhatja az anti-allergén készítmények szedése.