Nem mindegy, hogy melyik életszakaszban alakul ki magas vérnyomás - állítják a legújabb amerikai kutatások. A korábbi (Framingham Heart Study elnevezésű) vizsgálat résztvevői közül Dr. Teemu Niiranen és kollégái 3614 olyan ember adatait tekintették át, akiknek a vérnyomását 1948 és 2005 között rendszeresen, kétévente mérték, mára pedig már elhunytak. Azok a résztvevők, akiknek a magas vérnyomását korán, legfeljebb 45 éves korukban felfedezték, nagyobb valószínűséggel haláloztak el szív- és érrendszeri-, illetve szívkoszorúér-betegségben, mint más okból. A szív- és érrendszeri eredetű halálozás valószínűsége körükben nagyobb volt, mint azok körében, akiknél 65 éves korban vagy később fedezték fel a magas vérnyomást - írja a Szívderítő blog .
A vizsgálat tehát arra a tényre is rávilágított, hogy az orvosoknak nemcsak a magas vérnyomás tényére kell odafigyelniük, hanem arra is, hogy milyen életkorban lép fel a betegség. A magas vérnyomás, bármilyen életkorban lépjen is fel, a szív- és érrendszeri betegségek komoly kockázati tényezője. Azzal azonban kevés kutatás foglalkozott, hogy milyen hatással jár, ha valakinek 40 évesen, illetve 80 évesen lesz magas a vérnyomása.
Minden negyedik magyar vérnyomása magas
Magas vérnyomásról akkor beszélünk, amikor nyugalmi állapotban, nem szélsőséges hőmérsékleti viszonyok között, különböző napokon végzett három vérnyomás-mérés átlaga nagyobb, mint 140/90 Hgmm.
Ilyen esetben nagyon fontos orvoshoz fordulni, hogy a későbbi szövődmények kialakulásának elkerülésére minél hamarabb elkezdődjön a magas vérnyomás okainak kivizsgálása, és a megfelelő életmód, valamint gyógyszerezés beállítása. Ma Magyarországon minden negyedik ember vérnyomása magas, amiről a legtöbben nem tudnak - vagy nem akarnak tudni.