Nyelvgyulladás (glossitis) esetén a nyelv sötétvörös, érzékeny, fájdalmasan duzzadt. Gombás fertőzés esetén fehér bevonat képződik rajta. A lehelet kellemetlen szagú, és a beszéd, valamint a táplálkozás akadályozott.
A nyelvgyulladás okai és kezelése
A tüneteket okozhatja valamilyen kórokozó elszaporodása, égési vagy mechanikus sérülés, irritáció (alkohol, nikotin, erős fűszerek), vashiányos vérszegénység, B-vitamin hiány, cukorbetegség, reflux , autoimmun betegség vagy szifilisz. A tünetek jelentkezésekor forduljunk orvoshoz, mert a fertőzés komoly betegségek kísérő tünete lehet. A kezelést mindig az alapbetegség határozza meg.
Nyelvgyulladás esetén tanácsos elkerülni a kemény, erősen sózott, fűszerezett ételeket, az alkoholt, a dohányzást . Pépesített ételek, joghurtok, levesek fogyasztása ajánlott. Kerülni kell az alkoholt és a dohányzást.
A folyadékbevitelre nagyon oda figyelnünk. A csökkent fogyatékfelvétel akár kiszáradáshoz is vezethet, gyermekek és idős emberek veszélyeztetettebbek! Igyunk hűvös, nem maró folyadékot, szénsavmentes ásványvizet, gyógyteát, tejet vagy kakaót, a gyermekeket kortyonként szívószállal vagy kiskanállal itassuk meg minden 5-10 percben.
A szájhigiénia is nagyon fontos a betegség ideje alatt. Nyelvgyulladás ellen hatékony a szájfertőtlenítő folyadékkal vagy kamillateával való öblögetés. Naponta 2-3 alkalommal alaposan tisztítsuk meg fogainkat és nyelvünket a lerakódott lepedéktől. A nyelvgyulladást kezelhetjük házilag is, de a kiváltó okokat laborvizsgálatokkal lehet kideríteni.