A 2020 januárjában, illetve 2019 legvégén készített kutatásban közel 20 ezer ember válaszolt, ezeket összesítve számolták ki az alábbi statisztikai eredményeket.
Jó irányba halad az ország?
A What Worries the World című felmérésben elsőként arra voltak kíváncsiak, hogy a megkérdezettek szerint helyes irányba halad-e országuk vagy sem. Erre az összes válaszadó 61 százaléka nemmel felelt. A magyarok pedig a világátlagnál még egy kicsivel elégedetlenebbek a dolgok alakulásával, 72 százalék volt nemmel válaszolók aránya. Egyébként az olaszok a negatív csúcstartók ebből a szempontból: 83 százalékuk szerint nem a jó irányba tart az országuk. A legoptimistábbnak a kínaiak bizonyultak, náluk 90 százalék szerint minden rendben halad. (Bár lehet, hogy a koronavírus-járvány óta másképp válaszolnának erre.)
Mitől félünk a leginkább?
Világviszonylatban a szegénységet és társadalmi egyenlőtlenséget, a munkanélküliséget, továbbá a bűnözést és az erőszakot tartják a legnagyobb problémának. Ehhez képest a magyarok nagy részét (76 százalékot) a rossz egészségügyi ellátás aggasztja a leginkább. Ezzel messze kiemelkedünk a mezőnyből, a minket követő lengyeleknél csak 55 százalék látja ezt gondnak. A második legnagyobb probléma a magyar válaszadók szerint a szegénység, a harmadik pedig a korrupció. Továbbá az oktatás helyzete is vezető gond nálunk: míg nemzetközi átlagban 20 százalék sorolta ezt a problémák közül, itthon 32 százalék.
A sok adó nem aggasztja a magyarokat
Érdekes, hogy bár Magyarországon meglehetősen magas az adó, emiatt a jelek szerint nem izgatjuk magunkat. A vizsgált országok közül nálunk találták ezt a legkevesebben aggasztó problémának (5 százalék). De az átlagnál kevésbé tartunk a klímaválságtól, a munkanélküliségtől, az inflációtól, a gyerekkori elhízástól, a szociális juttatások megszűnésétől, a terrorizmustól, a migrációtól és a bűnözéstől is.