A vírusok nemcsak az embereket, de a baktériumokat is megfertőzhetik, amelyeknek szintén megvan a maguk védekezőrendszere. A bakteriális "immunrendszer" működésének felderítése segíthet az iparban használatos baktériumok teljesítményének megőrzésében is.
John van der Oost, a hollandiai Wageningeni Egyetem professzora munkatársaival három éve dolgozik a baktériumokban található CRISPR immunrendszer részleteinek felderítésén. Ez a védekezőrendszer különbözik a magasabb rendű élőlényekben találhatóaktól, mivel a szerzett immunitást a baktériumok átörökíthetik utódaikra, ez azt jelenti, hogy az utódok már azelőtt védettek lehetnek a vírusokkal szemben, hogy a kórokozókkal találkoztak volna.
A specifikus bakteriális fehérjék az idegen DNS felismerésével azonosítják a bakteriofágnak nevezett fertőző vírusokat. Ezek a fehérjék a bakteriális genom adott pontjaiba illesztik be a vírusból származó DNS-t. "Az információ ily módon történő tárolása hosszútávú memóriához hasonló funkciót biztosít a baktériumok számára, a mi immunrendszerünkhöz hasonlóan" - magyarázta a professzor. A vírussal történő ismételt fertőződéskor a kórokozó DNS-ét a baktérium gyorsan felismeri és elpusztítja.
A CRISPR pontos működésének megismerése az ipar számára is óriási haszonnal járna, mivel az itt felhasznált baktériumok megkaphatnák az influenzaoltáshoz hasonló "DNS-vakcinát", mely megvédheti őket a valódi vírusfertőzéstől. Ezzel csökkenthetők lennének a költségek is. "Ez egy klasszikus példa arra, hogyan növelhető meg a 'munkaerő' termelékenysége a 'dolgozók' oltásával" - tette hozzá van der Oost.
Videó: HáziPatika.com