November 1-én elindult az EESZT
Ahogy arról korábban a Házipatika.com beszámolt, november 1. után minden magyarországi közfinanszírozott egészségügyi szolgáltató köteles használni az úgynevezett elektronikus egészségügyi szolgáltatási tér (EESZT) rendszert, amely számos - a betegeket is érintő - újdonsággal szolgál. A rendszer bevezetését több hónapos próbaidőszak előzte meg , amelyben a kórházak, gyógyszertárak, szakrendelők folyamatosan csatlakoztak az elektronikus egészségügyi szolgáltatási térhez, és amely hiba nélkül zajlott le - tájékoztat az MTI.
A rendszer 5-ös biztonsági besorolású - tehát a legmagasabb - IT-biztonsággal bír, mindent naplóz, és a beteg látja, ki fért hozzá az adataihoz. A program rögzíti a felhasználó adatait, a hozzáférés idejét, típusát, sikerességét és az érintett egészségügyi dokumentumot. A betegek adataihoz tehát csak az arra jogosultak férhetnek hozzá, és ők is csak a szükséges mértékben, illetve mélységben.
Jönnek az e-recept hibaüzenetei
Az Index azonban beszámolt arról, miként működik az EESZT a gyakorlatban. Egy patikából ezt írták: fél órával a nyitás után az EESZT egyelőre rendkívül instabil, minden egyes támogatott gyógyszerre hibákat ír ki, ráadásul 20-30 másodperceket kell várni, hogy egyáltalán eljusson eddig a hibaüzenetig, addig álldogálunk - írja lap, akik több település patikáit kérdezték meg tapasztalataikról.
Egy nyírségi település gyógyszertárában azt mondták, hogy ők megfelelően felkészültek az átállásra és gond nélkül üzemel náluk az EESZT. Egy budapesti háziorvos is azt mondta, hogy ő is tud receptet írni az új rendszerben. Szerinte ez annak köszönhető, hogy időben elkezdte a felkészülést. Egészen mást tapasztalatát osztotta meg egy gyógyszertár alkalmazottja, aki ezt írta az Indexnek: Nem szoktam kommentelni, de most megteszem. Az első beteg 40 percet várt a patikában, mire ki tudta váltani a gyógyszereit. Ennyit a rendszerről. A teljes cikket az e-recept első napjairól ide kattintva érheti el.