A járművezetéshez szükséges egészségi alkalmasság megállapításának célja elsősorban a balesetek megelőzése. Vagyis a vizsgálatok célja, hogy kiszűrjék azokat, akik nem képesek kellő biztonsággal gépjárművet vezetni, és ezzel a saját, illetve mások életét is veszélyeztethetik. Az egészségi alkalmasságot rendszeresen, törvényileg szabályozott időközönként felül kell vizsgálni, és bizonyos esetekben ezen kívül is elrendelhető a vizsgálat. Az egészségi alkalmasságot gyakran szakorvos vagy bizottság bevonásával állapítják meg. Következzenek azok a tényezők, melyek mindenképpen az egészségi alkalmatlanság kimondásával járnak együtt.
Az egészségi alkalmasság követelményei némileg eltérhetnek annak megfelelően, hogy B, vagy C és D kategóriás jogosítványt szeretne megszerezni a jelölt. A C és D kategóriás jogosítvány megszerzéséhez szigorúbb követelményeknek kell megfelelni, de lényeges különbség igazából csak a látásvizsgálat során van.
A kettőslátás során a szem izmai nem működnek megfelelően, a szem nem tud minden irányba megfelelően mozogni, ez pedig sérült képképzéshez vezethet az ideghártyán. B kategóriás jogosítvány esetén az alkalmasság megállapításához szemész szakorvos véleményére van szükség.
Egészségügyi alkalmatlanságot kell megállapítani a súlyos szívritmuszavarban szenvedők esetén, illetve akkor, ha nyugalmi állapotban vagy érzelmi hatásra bekövetkező angina pectoris, vagyis a szívizomzat vérellátási elégtelensége esetén. Egészségügyi okok miatt nem kaphat jogosítványt (illetve a jogopsítványát nem hosszabbítják meg), az a cukorbeteg, akinél ismétlődő, súlyos hipoglikémia áll fenn, vagyis a hipoglikémiás roham során külső segítségre szorul.
Egészségi alkalmatlanságot kell megállapítani az alkoholfüggőségben szenvedőknél, illetve azoknál, akik rendszeresen használnak pszichotróp anyagokat vagy a vezetési képességeit jelentős mértékben befolyásoló gyógyszereket.