Az addiktológia szenvedélybetegségekkel foglalkozó tudomány, az addiktológus pedig szenvedélybetegekkel foglalkozó szakember. A szakterület nem csak a "hagyományos" függőségeket, mint az alkohol, cigaretta, vagy drog kezeli, de azokat is, akik például a videójátékról, a televízióról, vagy épp a munkáról nem tudnak lemondani.
Ha nem tud lemondani róla...
Mint dr. Peti Erzsébet addiktológus a HáziPatika.com-nak elmondta, hozzá első sorban alkoholproblémákkal fordulnak betegek, túlnyomó részt olyanok, akik maguk határozták el, le akarnak szokni. A szakember hozzátette: ha valaki a család nyomására keresi fel az addiktológust, de ő maga nem akar valójában leszokni, az szinte reménytelen helyzet.
Így dolgozik az addiktológus
Ha a beteg addiktológus segítségét veszi igénybe, legelőször a függőség lelki okát, a pszichés hátteret tárják fel. Ezzel együtt - laborvizsgálatok segítségével - az esetleges testi károsodást is feltérképezik, majd ha ez szükséges, más szakorvosokat is bevonnak a kezelésbe.
A kezelés első lépése a páciens segítése abban, hogy "tiszta" tudjon maradni. "A megvonási tüneteket kell kezelni, például a megvonást, sóvárgást csökkentő gyógyszerekkel, illetve ezzel párhuzamosan a szervi károsodásokkal is foglalkozni kell. Alkoholfüggők esetében például a vitaminpótlás, vagy a májproblémák gyógyítása a feladat" - mondta dr. Peti Erzsébet.
A következő lépés az elért absztinencia megtartása. Egyfelől pszichoterápiával, a pszichés tényezők feltárásával támogatja az addiktológus szakember a beteget, de bizonyos esetekben - ha valami pszichés betegség áll a háttérben - gyógyszeres kezelést is elrendelhetnek.