Egy friss tanulmányban a kutatók az élet és az életminőség közötti különbségre keresték a választ kórházi ápolásra szoruló betegeknél. Megállapították, hogy egyes betegségek, mint a végbél vagy a húgyhólyag inkontinenciája, vagy a géphez kötött élet a betegek többsége szerint rosszabb, mintha meghaltak volna. Szintén sokan vélik úgy, hogy a mesterséges táplálás, az ágyhoz kötöttség, a demencia vagy a folyamatos felügyeleti igény szintén nem igazi élet.
A tanulmány szerzői szerint ideje lenne felülvizsgálni a kezelési módszereket, hogy elkerüljék a halálnál is rosszabb egészségügyi állapotok kialakulását, és annyira javuljon a betegek életminősége, hogy ne kínként éljék meg az adott betegségek túlélését.
Némely betegség rosszabb, mint a halál
A csapat vezetője, Emily Rubin szerint természetesen nem igaz, hogy például az inkontinenciával küzdők inkább a halált választanák, de azért a betegek érzései sokat elárulnak.
A felméréshez 180, hatvan év feletti, kórházi ellátásra szoruló beteget interjúvoltak meg, akik rosszindulatú daganattal, 3-as vagy 4-es típusú pangásos szívelégtelenséggel vagy nagyon komoly tüdőbetegséggel küzdenek.
Arra kérték őket, hogy többféle betegséget - melyek valamilyen szintű fizikai vagy kognitív hátránnyal járnak - ötpontos Likert-skálán osztályozzanak, melyik rosszabb, mint a halál, melyik az, amelyik se nem jobb, se nem rosszabb a halálnál, kicsit jobb, mint a halál , valamelyest jobb a halálnál, és sokkal jobb, mint a halál.
Noha az egészségügyi állapotok betegekre gyakorolt hatásai más módszerekkel is mérhetőek, legyen bármelyikről is szó, valószínűleg a betegség és az általa okozott életminőségbeli változások személyenként eltérnek, és a megélésükre többféle dolog is hatással van.
Forrás: medscape.com