A beleinkben élősködő baktériumoknak nagyon sok pozitív hatása van a szervezetünkre, a létük nélkülözhetetlen az egészségünkhöz. Hozzájárulnak például az ételek megemésztéséhez, az egészséges székletürítéshez, de az immunrendszerünk megfelelő működéséhez is, vagy például ahhoz, hogy kiegyensúlyozottabbak, vidámabbak legyünk. Az igen elterjedt antibiotikumok, melyeket különböző bakteriális fertőzések kezelésére írnak fel az orvosok, azonban ezeket a jótékony hatású mikrobákat is kipusztítják.
Az antibiotikum-kúrák tönkretehetik a bélflóránkat Úgy találták, hogy a nyálban található mikrobák jóval ellenállóbbak voltak, és alig néhány hét alatt teljesen sikerült regenerálódnia a száj baktériumflórájának az antibiotikumos kezelés után. Ennek a hátterében ezen baktériumok fokozott ellenállóképessége, stressztűrő képessége állhat. A szájban lévő mikrobák ugyanis rengeteg hatásnak vannak kitéve, például fogkrémeknek és szájvizeknek, az oxigénszint, illetve a hőmérséklet folyamatos változásainak.
A bélrendszerben lévő baktériumok ezzel szemben igen érzékenyek, és egy-egy antibiotikum-kúra után akár 12 hónapra is szükség lehet ahhoz, hogy a bélflóra érzékeny egyensúlya helyreálljon. Ez pedig ördögi kört indíthat el: az immunrendszer hatékonyságának és a "jó" baktériumok számának csökkenése miatt sokkal fogékonyabbak leszünk az újabb fertőzésekre, melyeket aztán még több antibiotikummal lehet csak kiirtani.
A kutatás eredményeiről az mBio című szaklapban számoltak be.