Antibiotikum: a bélflórát egy kúra is tönkreteszi

Az antibiotikumok, bár nélkülözhetetlenek egyes betegségek gyógyításához, sajnos a szervezetünk egészséges baktériumflórájára is pusztító hatással vannak. A szájban lévő baktériumflóra gyorsan regenerálódik, de a bélflórának akár egy év is kellhet ahhoz, hogy helyrejöjjön.

A beleinkben élősködő baktériumoknak nagyon sok pozitív hatása van a szervezetünkre, a létük nélkülözhetetlen az egészségünkhöz. Hozzájárulnak például az ételek megemésztéséhez, az egészséges székletürítéshez, de az immunrendszerünk megfelelő működéséhez is, vagy például ahhoz, hogy kiegyensúlyozottabbak, vidámabbak legyünk. Az igen elterjedt antibiotikumok, melyeket különböző bakteriális fertőzések kezelésére írnak fel az orvosok, azonban ezeket a jótékony hatású mikrobákat is kipusztítják.

A bélflóra károsodásának jelei Érthetetlen, indokolatlan kellemetlenségek jelentkeznek bőrén, emésztésében, kedélyállapotában, általános állapotában? Gondolt már arra, hogy mindezek hátterében a bélflórájának károsodása is állhat? Kattintson! Egy új nemzetközi kutatás során a tudósok megállapították, hogy a bélflóránknak jóval hosszabb idő szükséges ahhoz, hogy egy ilyen támadás után helyrerázódjon, mint azt korábban gondoltuk. A vizsgálatban 66, egyébként egészséges svéd és brit felnőtt vett részt, akik vagy placebót kaptak, vagy egy-egy adagot négy, nagyon gyakran alkalmazott antibiotikum (clindamycin, ciprofloxacin, amoxicillin, minocíclin) közül. A gyógyszer beszedése előtt nyál- és székletmintát vettek a résztvevőktől, majd a mintavételt megismételték 1, 2, 4 és 12 hónappal később is. Összesen közel 800 mintát gyűjtöttek be.

Az antibiotikum-kúrák tönkretehetik a bélflóránkat

Az antibiotikum-kúrák tönkretehetik a bélflóránkat Úgy találták, hogy a nyálban található mikrobák jóval ellenállóbbak voltak, és alig néhány hét alatt teljesen sikerült regenerálódnia a száj baktériumflórájának az antibiotikumos kezelés után. Ennek a hátterében ezen baktériumok fokozott ellenállóképessége, stressztűrő képessége állhat. A szájban lévő mikrobák ugyanis rengeteg hatásnak vannak kitéve, például fogkrémeknek és szájvizeknek, az oxigénszint, illetve a hőmérséklet folyamatos változásainak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A bélrendszerben lévő baktériumok ezzel szemben igen érzékenyek, és egy-egy antibiotikum-kúra után akár 12 hónapra is szükség lehet ahhoz, hogy a bélflóra érzékeny egyensúlya helyreálljon. Ez pedig ördögi kört indíthat el: az immunrendszer hatékonyságának és a "jó" baktériumok számának csökkenése miatt sokkal fogékonyabbak leszünk az újabb fertőzésekre, melyeket aztán még több antibiotikummal lehet csak kiirtani.

A kutatás eredményeiről az mBio című szaklapban számoltak be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Változóan felhős idő várható a legtöbb helyen többórás napsütéssel, majd délután délnyugat felől elkezd növekedni, vastagodni a felhőzet. Az esti óráktól az északnyugati, nyugati tájakon már előfordulhat havas eső, havazás. Az északnyugati, nyugati szél az ország északkeleti felén nagy területen megerősödik, egy-egy viharos széllökés is előfordulhat, majd délután délnyugat felől egyre többfelé átmenetileg mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 9 fok között alakul. Késő este -3 és +5 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.