„A szoptató anya táplálkozása és életmódja befolyásolja az anyatej termelődését és annak összetételét is” – olvasható a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) egészséges táplálkozásra fókuszáló, Merőkanál elnevezésű projektjének friss Facebook-posztjában, amelyet az augusztus 1-je és 7-e között tartó szoptatás hete kapcsán osztottak meg. Az alábbiakban bemutatjuk, milyen előnyökkel jár – rád és a kicsire nézve egyarént –, ha anyatejjel táplálod gyermekedet, valamint kitérünk arra is, hogy a szakértők szerint milyen étrendi tanácsokat érdemes megszívlelned a siker érdekében.
A szoptatás számos előnnyel jár
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint a legjobb, ha a babák 6 hónapos korukig kizárólag anyatejet kapnak, utána pedig legalább 2 éves korig javasolják a szoptatás folytatását, természetesen a megfelelő hozzátáplálás mellett. Az anyatejes táplálás egyébként nemcsak a babának, de az anyának is jót tesz. A legnagyobb előnyeit a Merőkanál által megosztott alábbi infografikán láthatod.
A legfontosabb étrendi szabályok szoptató anyáknak
Azt, hogy a szakértők milyen étrendi szabályok betartását javasolják a sikeres szoptatás érdekében, a Heim Pál Gyermekkórház egyik cikke remekül összefoglalja. Ahogy a tájékoztatóban olvasható, a szoptató nőknek az átlagosnál körülbelül 6-700 kilokalóriával többet kell bevinniük a napi 4-5 étkezésük során, változatos étrendet követve.
De nem csak az energiaigény növekszik. A fehérjeszükséglet nagyjából napi 20 grammal, az ideális folyadékbevitel mennyisége pedig 1 literrel nő a szoptató anyák esetében. Emelkedik továbbá a A-, a C- és a D-vitaminszükséglet, valamint a cink-, a folsav-, a foszfor-, a jód-, a kalcium- és a magnéziumigény is.
Mindezek mellett bizonyos élelmiszerek fogyasztását azonban mérsékelni kell. A szoptatás idején például fontos, hogy kevés fehér lisztet és cukrot tartalmazó ételt egyél. Javasolt kerülni továbbá a túl sós, fűszeres, valamint a potenciálisan puffasztó és allergizáló ételeket is.