A Facebookon jobban pörög az anyatejeladás, mint az állami rendszerben, ráadásul időnként testépítők veszik meg a csecsemőknek szánt táplálékot – számolt be róla az rtl.hu. Mint írták, évről évre csökken az anyatejet leadó anyák száma, közben viszont egyre több gyermeket táplálnak tápszerrel. Most ugyan a Belügyminisztérium megemelt az anyatej felvásárlási árát (2700-ról 3500 forintra), kérdés viszont, hogy ez vajon megfordítja-e a tendenciát.
A cél, hogy minél több tejadó anya legyen
Az anyatej felvásárlási árának mintegy 30 százalékos emelésével az államnak az a célja, hogy minél több anya váljon motiválttá a lefejt tejük leadásával kapcsolatban, és így minél kevesebb értékes és pótolhatatlan tej vesszen kárba. Mindezzel párhuzamosan pedig javulhatnak a rászoruló csecsemők életesélyei és életkilátásai.
A legutóbbi áremelés 2017-ben volt (1800-ról 2700 forintra), és abban az éven meg is ugrott a leadók száma – a lendület viszont csak egy évig tartott ki. A 11 évvel ezelőtti adatokhoz képest azonban jelentős a csökkenés: a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatai szerint akkor évi 86 ezer liter anyagtejet adtak le, míg 2023-ban csupán 16 ezer litert. „Pedig azoknak a kismamáknak, akiknek van felesleges anyateje, a leadás akár jó GYED-kiegészítés lehet” – mutatott rá az rtl.hu. Mint írták, naponta maximum 8 deciliter tejet lehet leadni, ezzel a mennyiséggel és az új árral számolva pedig 30 nap alatt akár 84 ezer forint plusz bevételhez is juthatnak az anyák.
Kihez kerül a leadott anyatej?
A hivatalos gyűjtőpontokra leadott anyatej azok a babákhoz kerül, akiknek az édesanyjuk nem tudja szoptatással biztosítani a szükséges mennyiséget. Az anyatejet – ha van rendelkezésre álló készlet – a gyermekorvos írhatja fel receptre. Lehetőség van továbbá arra is, hogy az anyák a tej leadásakor megjelöljék a kedvezményezettet, így akár egy ismerősük babája is megkaphatja a fontos táplálékot – ez tehát nagyjából úgy működik, mint az irányított véradás.
Fontos kiemelni, hogy a rendszerbe csak a szigorú feltételeknek megfelelő, és az elvárt vizsgálatokon átesett anyák kerülhetnek be, a leadott anyatejet pedig mindig bevizsgálják és hőkezelik. Mindez azonban nem feltétlenül mondható el a közösségi oldalakon árusított adagokról. A Facebook piacterén például átlagosan 1500-3000 forintért megy el egy liter, és nem mindig az anyatejhiánnyal küzdő anyák a vevők: rengeteg testépítő is erősíti a keresletet, úgy tartják ugyanis, hogy az anyatej a legjobb fehérjeforrás.