A köhögés számos betegség kísérő tünete lehet az influenzától a tüdőgyulladáson át például az asztmáig. Három fő típusát különböztetjük meg: hurutos köhögéskor az inger során nyáktól tisztítjuk meg a légutakat, száraz köhögéskor pedig a nevéhez hűen semmiféle váladékot nem érzékelünk. A harmadik típust ugató köhögésnek is nevezik, amely során a beteg rekedt, rövid köhintéseket hallat. Mit kell tudni erről, és hogyan kezelhető?
Az ugató köhögés kezelése
Az ugató köhögésért általában a krupp nevű, vírusos megbetegedés a felelős. Ez jellemzően kisgyerekeket érint, és főként hat hónapos és öt éves kor között jelentkezik. A betegség a nyálkahártya duzzanatával jár, ami ilyen korban igen veszélyes lehet, hiszen a légutak keresztmetszete még egészséges esetben is szűkebb. Elsősorban a téli hónapokban, a meghűléses időszakkal párhuzamosan üti fel a fejét a betegség, amely váratlanul, sokszor az éjszaka kellős közepén jelentkezik rohamszerűen.
A gyermeknél kutyaugatáshoz hasonló, rekedt köhögési hullámok jelentkeznek, amely nehéz légzéssel párosul. Az asztmával ellentétben ilyenkor inkább a belégzés nehezített, a levegővétel sokszor sípoló hanggal jár. A pulzus szaporává, a légzés pedig kapkodóvá válik, a betegnél pedig öklendezés, hányás is kialakulhat.
Első roham esetén elengedhetetlen a mentők értesítése, a szakemberek kiérkezéséig pedig a gyereket vigyük hideg, párás helyre. Bár a tünetek félelmetesek lehetnek, próbáljuk megnyugtatni, az izgalom és sírás ugyanis csak fokozza a panaszokat. Asztmás rohamoldót semmiképp ne alkalmazzuk az ugató köhögés esetén, az ilyenkor csak ront a helyzeten!