A végbél körül kialakuló, bakteriális fertőzés miatt induló gyulladást végbéltályognak nevezzük. A fertőzés az esetek döntő többségében a végbél természetes flórájából ered, és általában oxigént használó baktériumok okozzák. Fertőzés akkor történik, ha elzáródik egy olyan végbéltáji járat, amelynek a végén mirigyek helyezkednek el. A mirigyek váladéka nem tud a végbél irányában ürülni, és áttör a kötőszövet felé.
A végbéltályog jelei
Végbéltályog mindkét nemnél és bármilyen életkorban előfordulhat, de a férfiakat valamivel gyakrabban érinti. Bizonyos betegségek is - például a diabétesz, a HIV-fertőzés , kisebb mértékben a krónikus bélgyulladás - emelhetik a kockázatot. Első jele a meglehetősen nagy, nehezen elviselhető fájdalom, amely rövid ideig sem tűrhető: jellemzőbb, hogy azonnal orvoshoz fordulnak vele az érintettek. A bőrhöz közel lévő felszínes tályogok főleg járás és leülés közben fájnak, a mélyebben elhelyezkedők pedig a fájdalom mellett székelési problémákat okoznak. Általában magas láz és hidegrázás is szerepel a tünetek között.
A tályog azonosítását követően mielőbbi műtéti feltárásra van szükség. Ha ez nem történik meg időben, a tályog a hasüreg mögötti kötőszövet vagy a hasüreg felé indulhat el. A hasüregbe betörve súlyos hashártyagyulladás alakulhat ki, illetve fennáll a vérmérgezés (szepszis) veszélye is. Az orvosok a tályogot feltárják és kitisztítják: kiegészítő antibiotikus kezelést csak akkor adnak, ha nagyon súlyos egyéb betegség vagy immungyengeség is fennáll.