Nehéz tudományosan alátámasztott választ adni arra a kérdésre, hogy mennyire veszélyes hosszú ideig visszatartani a vizeletet. Ugyanis nem készült olyan kutatás, amelynek során arra kértek volna egy csapatot, hogy akár éveken át mindig csak az utolsó pillanatban menjenek vécére, hogy aztán az alanyok húgyhólyagjait összehasonlíthassák azokéval, akik mindig időben ürítik a vizeletüket. De ha utazás, mozifilm vagy egy sürgős munka miatt halogatjuk a vizelést, attól még semmi bajunk nem lesz - véli David Ginsberg, a Dél-Kaliforniai Egyetem professzora.
Egyes betegségeknél problémát okozhat
A szklerózis multiplexben szenvedők és a gerincvelősérültek esetében azonban más a helyzet. A szakember szerint ugyanis náluk nagyobb a veszélye veseproblémák kialakulásának. Akiknél viszont sem SM, sem gerincvelősérülés nem áll fenn, azoknak nagy eséllyel nem kell az alkalmankénti vizeletvisszatartás miatti szövődményektől tartaniuk.
Húgyúti fertőzés veszélyei
Egy-két későbbre halasztott vizeletürítéstől még nem valószínű, hogy húgyúti fertőzés alakul ki. Viszont ha valaki éveken át rendszeresen visszatartja a vizeletét, és csak az utolsó pillanatban üríti ki, akkor a húgyhólyagja jobban kinyúlhat. Emiatt a hólyag már nem képes hatékonyan összehúzódni a vizelet kiengedésekor, így előfordulhat, hogy a vizelet nem tud teljesen kiürülni. A pangó vizelet pedig már növeli a fertőzésveszélyt. De tudományos kutatások hiányában ez leginkább elméleti megközelítés - emelte ki a szakember.
Ha tehát a következő hosszabb utazásunkon még jó néhány kilométeren át nem tudunk megállni, vagy ha a lehető legnagyobb üdítővel ültünk be egy háromórás filmre a moziba, jusson eszünkbe: egy-egy vizeletvisszatartás nem jelent tartós egészségügyi kockázatot. Legfeljebb csak néhány kellemetlen percet okoz.
Forrás: huffpost.com