A körömszélgyulladást - ami bőrpírral, duzzanattal, általában lüktető fájdalommal és gennyes váladékozással jár - több tényező is kiválthatja. Leggyakrabban egy rosszul sikerült körömvágás a folyamat elindítója, de a lábboltozat lesüllyedése miatt összetorlódó ujjak vagy a szűk lábbeli nyomása legalább ilyen gyakori ok.
A kezelés a súlyossági foktól függően változik: korai stádiumban megkísérelhető gyógyszeres gyulladáscsökkentés, esetleg párakötés formájában, de igen gyakran sebészi beavatkozásra van szükség. Ez a nyomást okozó körömszél érzéstelenítésben történő kimetszését jelenti.
A körömágy szélének nyomás alóli felszabadítása, némi gyógyszerrel vagy illóolajjal kombinálva gyorsan megszünteti a gyulladást. Ez idáig akár siker történet is lehetne, gyors és radikális megoldása egy kellemetlen problémának. A baj csak az, hogy sokszor újabb és újabb gyulladások jelentkeznek, sőt van akinél gyakorlatilag állandósulnak a panaszok. Ennek prózai oka, hogy a gyulladás gyógyulása során a lágyrész hegesedik és a kivezető vájat emiatt elzáródik, így a frissen növekvő köröm nem találja a külvilágba vezető utat és a mélybe fordulva újabb gyulladást okoz. Ugyancsak a kiújuláshoz vezet a hajlamosító tényezők állandó káros hatása.
Mit tehetünk hát, hogy ne kelljen állandóan késhez-ollóhoz folyamodnunk?
A gyulladás megszűnte után segítenünk kell, hogy a köröm megtalálja a megfelelő vágatot. Ez a fogszabályozó drótszerkezetek ötlete alapján készített ún. Spange felhelyezésével oldható meg a legelegánsabban és leghatékonyabban.
"Spangézás" során méretvétel után, különleges orvosi fémből húzott drótból hajlítunk két apró kampót, melyeket a körömszélek finom kitisztítását követően két oldalról a köröm oldalába akasztunk. A két horgot ezután egy dróthurokkal a köröm felett összehúzzuk, ezáltal annak széleit kissé kiemeljük.
Ez az enyhe felfele irányuló húzás a köröm teljes végignövéséig, kb. 3-4 hónapig fent marad, általában 3-4 hetente igazítjuk és újrafeszítjük.
A köröm tetején elhelyezkedő drótvégeket színtelen műköröm porcelánnal lefedjük, így a zoknit, harisnyát nem tépi ki, cipő is gond nélkül hordható. A Spangéval bátran lehet mozogni, sportolni, fürdeni, akár strandolni is. Hölgyeknél gyakran ékítjük apró díszkővel, ami akár a láb ékszere is lehet. A felhelyezés és a levétel fájdalmatlan, gyermekek is jól viselik.
Hogyan előzhető meg a kiújulás?
Gyulladásra hajlamos páciensek körmeik sarkát ne vágják le kerekre, azaz az egyszer kibukkanó köröm sarkat meg kell tartani! Pedikűrözéskor a köröm egyenesre vágandó!
A hajlamosító tényezők csökkentése is ugyan ilyen fontos. Kerülni kell az ujjakat egymáshoz szorító cipők viselését. A lesüllyedt talp boltozatokat, lehetőleg minta vétel után készített - ez ma már nem gipsszel, hanem számítógéppel történik - egyedi talpbetéttel helyre kell emelni. Ehhez a betétet rendszeresen kell hordani!