A JAMA Internal Medicine szaklapban megjelent kutatás szerint a napi több tucat, nagy felelősséggel járó döntés kimeríti az orvosokat és a késő délutáni órákban már nagyobb eséllyel írnak fel légúti megbetegedésekre antibiotikumokat, mint a délelőtti órákban.
A kutatáshoz 23 különböző brit betegellátó hely 17 hónapnyi elektronikus orvosi feljegyzését használták fel: több mint 21 ezer látogatást elemeztek, reggel 8-tól délig, illetve délután 1 és 5 közti időszakokban.
Az antibiotikumok használata még azon félelmek ellenére is folytatódik, hogy a pontatlan diagnózisoknak köszönhető receptírások következtében olyan hibák jelenhetnek meg, amelyek nem reagálnak az orvosi rutinkezelésekre, mivel túlságosan veszélyessé válhatnak.
Mindeközben Nagy-Britanniában nem csak az idő, hanem a hely is problémás lehet: a háziorvosok egyes megyékben kétszer annyi antibiotikumot írnak fel, mint máshol - derítette ki a The Telegraph. A vizsgálat szerint egyes orvosok bevallották, gyakran azért írnak fel pácienseiknek antibiotikumokat, hogy "megszabaduljanak tőlük", vagy mert gyorsan "meg akarnak nyugtatni ideges szülőket".
David Cameron brit miniszterelnök ennek hatására vizsgálóbizottságot állíttatott fel, amely az antibiotikumok túlajánlásának pontos részleteit vizsgálja, illetve felírási rátákat állít fel az egyes orvosi rendelőkben. Mindez a brit egészségügyi ellátást biztosító intézmény, az NHS támogatási krízisének kellős közepén történik, a híradások szerint a betegek fokozottan érezhetik azon megvonások hatását, amelyek az orvosokat és a nővéreket érintik.