Egy gyertya elfújásához sem hívjuk a tűzoltókat!

Több olyan hírt is olvashattunk mostanság, hogy valamilyen súlyos esethez nem ért ki itthon a mentő. Ennek sokféle oka lehet, többek között az is, hogy sokszor feleslegesen is riasztják őket. Nemcsak itthon, külföldön is. Tájékoztató kampány indult, íme.

Az East Midlands Ambulance Service figyelemfelhívó matricákkal igyekszik az emberekkel tudatni, a mentőket nem illik és nem is szabad feleslegesen riasztani.

A szóban forgó mentőszolgálat adatai szerint ugyanis 2012-ben a 616.236 esetükből mindössze 38 százalékban volt valóban indokolt a mentőhívás. A többi esetben letört köröm, éjszaka alvás közben a fülbe mászott rovar vagy döglött disznó volt a tárcsázás oka - számol be a Mentők Blog.

Felmatricázták a kocsikat

A számokon felbuzdulva olyan matricákkal látták el mentőautóikat, melyeken a következő feliratok valamelyike áll:

  • Te sem hívnád a partiőrséget, ha egy pocsolyába esnél... a mentők csak vészhelyzetre vannak. Gondolkodj, mielőtt tárcsázol!
  • Te sem hívnád a tűzoltókat, hogy elfújjanak egy gyertyát!... a mentők csak vészhelyzetre vannak. Gondolkodj, mielőtt tárcsázol!
  • Az életünket kockáztatjuk, hogy megmentsük a tiéd! Bizonyosodj meg róla, hogy vészhelyzet van!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Te sem hívnád a tűzoltókat, hogy elfújjanak egy gyertyát!

Ön tudja, mikor indokolt a mentőhívás?

Minden esetben, amikor a beteg azonnali egészségügyi ellátásra szorul!

  • ha életveszély, vagy annak gyanúja áll fenn (eszméletlen állapot, bármilyen eredetű súlyos vérzés, stb.);
  • baleset, sérülés, bármilyen eredetű mérgezés esetén;
  • megindult szülés, illetve a fennálló terhesség alatt bekövetkező rendellenesség miatt;
  • ha erős fájdalom, vagy más riasztó panasz, illetve tünet észlelhető (pl. fulladásérzés, nehézlégzés, végtagbénulás stb.);
  • ha olyan magatartászavart észlelünk, mely során a beteg saját maga, vagy mások életét veszélyezteti.

A mentők hívószáma az ország egész területén (minden vezetékes és mobiltelefonról): 104

Mielőtt tárcsázna...

Mentőhívás esetén az alábbi kérdések szerint tegyük meg a bejelentést :

1. Hol történt az eset?

Ha a cím nem egyértelmű, akkor próbálja elmagyarázni a helyszín megközelíthetőségét, gondoskodjon útbaigazító segítségről.

2. Adja meg saját nevét, telefonszámát, amin elérhető lesz.

Ha ezután megszakad a vonal, vagy új információkra van szükség, vissza tudják hívni. Ne felejtse el, pontatlan cím esetén a mentők nem fognak odatalálni az ön segítsége nélkül!

3. Milyen jellegű vészhelyzet áll fent, mi történt?

Szorítkozzon a tényekre, minél rövidebben és pontosabban mondja el a problémát, annál hamarabb indulhat a segítség. A mentőknek fontos segítség, hogy megtudják, milyen, panasz, tünet észlelhető a mentésre szorulókon. Lábát, hasát fájlalja, sápadt, esetleg eszméletlen. Minden tünet fontos lehet.

4. Adjon át minden egyéb információt (pl. több sérült van, tűzoltókra is szükség van stb.), amely fontos lehet.

5. Nyújtson elsősegélyt a mentő megérkezéséig.

Ne szakítsa meg a vonalat, hiszen képzettség hiányában követheti a mentésirányító telefonos instrukcióit.

Mikor ne hívjon mentőt?

Ha nem mentést igénylő heveny megbetegedést észlel a beteg lakásán, hívja a háziorvost vagy az orvosi ügyeletet. A beteg vizsgálata alapján az orvos eldönti, hogy szüksége van-e a betegnek gyógyintézeti beutalásra és betegszállításra; ha igen, az orvos a szükséges intézkedéseket megteszi.

Ha mentőt nem igénylő esetekhez nem riasztjuk őket, másnak a szívinfarktusát is el tudják látni, azaz lesz mentő, amikor tényleg szükségünk van rá.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.