2018-ban 41 ezer betöltött és 1700 betöltetlen orvosi állás volt itthon, utóbbi a működéshez szükséges orvosi állások 4 százalékát jelentette. A legtöbb üres orvosi állás a fekvőbeteg-ellátásban jelentkezett (971), a járóbeteg-ellátásban 459 volt betöltetlen - hivatkozik a KSH jelentésére a Portfolio.hu .
Több megyében is rendkívül aggasztó a helyzet
Az üres orvosi állások 43 százaléka Budapestre koncentrálódott. A fővárosban a tervezett állásokhoz viszonyítva az orvosi állások 5,1 százaléka volt tavaly betöltetlen, ezen kívül ezt meghaladó (5,3-5,9 százalékos) orvoshiány jellemezte Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyét is.
Az egészségügyi szakdolgozók országosan 101 ezer állást töltöttek be, ez 3,7 ezerrel elmaradt az intézmények működéséhez szükséges állások számától, azaz a szakdolgozói állások 3,5 százaléka volt betöltetlen. Vas megyében az álláshelyek 8,7 százaléka maradt üresen, de Komárom-Esztergom megyében (7,6 százalék) és Budapesten (6,9 százalék) is jelentősebb volt a szakemberhiány az átlagosnál.
Háziorvosi praxis mintegy 1400, többnyire ezer főnél kisebb településen nem működött 2018-ban. Átlagosan egy háziorvosra és házi gyermekorvosra együttesen 1607 lakos jutott, de Pest, Győr-Moson-Sopron, Fejér és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 1700 főnél is több.
Tízezer betöltetlen állás
Ugyan 2019-re vonatokozóan még nem érhetők el részletes adatok, de azt tudjuk, hogy az egészségügyben tovább növekedett a betöltetlen álláshelyek száma és aránya - hangsúlyozza a lap. A tavalyi harmadik negyedévben az egészségügy és szociális ellátás nemzetgazdasági ágban soha nem látott magasságba, közel 10 ezer főre emelkedett a betöltetlen álláshelyek száma, ami csaknem 1000 fős növekedés éves alapon.