Magyarországon az egészségügyi ellátórendszeren keresztül neked is lehetőséged van arra, hogy egyes szűrővizsgálatokon ingyenesen részt vegyél – olvasható a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) Facebook-posztjában. Mutatjuk, mire érdemes minél előbb időpontot foglalnod, hogy biztosan sorra kerülj idén.
Ami mindenkinek ajánlott
Életkortól függetlenül nagyon fontos, hogy a háziorvos mindenkinél felvegye a családi anamnézist, valamint azonosítsa a rizikótényezőket. Ezeken kívül 1-2 évente ajánlottak az alábbi vizsgálatok is:
- fizikális állapot vizsgálata;
- hipertóniaszűrés (magasvérnyomás-betegség kizárása);
- szénhidrátanyagcsere-zavar (pl. cukorbetegség) szűrése;
- lipidanyagcsere-zavar (zsíranyagcsere-zavar) szűrése;
- szív- és érrendszeri (kardiovaszkuláris) betegségek rizikóbecslése;
- szájüregi (fogászati) szűrés;
- depressziószűrés;
- anyajegyszűrés.
Rizikócsoportba tartozol? Akkor ide is menj el
A bizonyos életkort átlépőknek, illetve az egyéb módon rizikócsoportba tartozóknak az orvosok az alábbi szűréseket is ajánlják:
- vastag- és végbélszűrés;
- méhnyakszűrés;
- emlőszűrés;
- COPD-szűrés;
- krónikus vesebetegség szűrése;
- csontritkulás vizsgálata;
- prosztatarák szűrése.
Fontos a rendszeres alkalmassági vizsgálat is
Egyes vizsgálatok rendszerességét az alkalmassági vizsgálatok – például a jogosítványhoz és a munkavégzéshez szükséges szűrővizsgálatok – is biztosítják. Ezek közé tartozhatnak egyebek mellett az alábbiak:
- tüdőszűrés;
- látásvizsgálat;
- hallásvizsgálat;
- EKG;
- laborvizsgálat.
A szakértők szerint egyébként érdemes minden évben nagyjából azonos időpontokban elmenni az éves szűrővizsgálatokat, így kisebb eséllyel felejtődnek el. Az anyajegyeket, a szájüreget, a melleket és a heréket pedig otthoni önvizsgálat keretében havonta is érdemes ellenőrizni. Ha bármilyen elváltozást vagy furcsaságot tapasztalsz, mielőtt keresd fel háziorvosodat.
Akár jó-, akár rosszindulatú elváltozásról van szó, a melldaganatok korai felismerésében kiemelten fontos szerepe van az önvizsgálatnak. Ugyanis a nők általában maguk tapintják ki a csomókat.