A nyelőcső az emésztőrendszer gégefőtől egészen gyomorszájig tartó szakasza, amely valamilyen külső tényező - fertőzés vagy maró anyag, esetleg allergia - vagy funkcionális zavar miatt gyulladhat be. Leggyakrabban reflux áll a hátterében, a fertőzéses eredetű probléma főleg leromlott állapotú, csökkent immunitású betegeknél jelentkezik. Ha allergiás eredetű, a tünetek legtöbbször már gyerekkorban jelentkeznek, a betegséget mégis csak felnőttkorban ismerik fel.
Kezeletlenül perforálódhat a nyelőcső
A nyelőcsőgyulladás első tünete a nyelési zavar, de jelentkezhet gyomorégés, illetve a mellkasi égés vagy szívtáji fájdalom is. Gyulladás esetén a lenyelt falatról úgy érezheti a beteg, hogy elakadt, de szűkületek valódi elakadást, nyelési, táplálkozási képtelenséget is okozhatnak. Korábban elsősorban röntgenvizsgálattal térképezték fel a nyelőcső betegségeit, míg napjainkban inkább endoszkópos vizsgálat segíti a helyes diagnózis felállítását.
A betegség kezelése mindig a kiváltó októl függ. Ha a panasz refluxos eredetű, akkor a hajlamosító tényezőket kell csökkenteni, főként életmódbeli változtatásokkal, szükség esetén gyógyszeres támogatással. Hogyha pedig fertőzéses, bakteriális vagy gombás eredetű, akkor az okot kell antibiotikumos vagy gombaellenes kezeléssel megszüntetni. Műtéti beavatkozás akkor lehet szükséges, ha a nyelőcsőgyulladást sav vagy lúg okozza.
Az elhanyagolt nyelőcsőgyulladás szövődményeként hegesedések és fekélyek alakulhatnak ki, extrém esetben pedig át is lyukadhat a nyelőcső, tehát perforálódhat. Kezeletlen reflux esetén pedig a gyulladt nyálkahártya akár daganatveszélyessé is válhat. Ilyen esetekben rendszeres endoszkópos kontrollvizsgálat végzése elengedhetetlen.