A fogászatokon 41 százalékkal, a reumatológiákon 37 százalékkal, a gyerekgyógyászatokon 32 százalékkal esett vissza Magyarországon az ellátott betegek száma 2020-ban - írja a Qubit az alapján az ábra alapján, amelyet Tóth G. Csaba demográfus készített. A szakember a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közzétett, egész évre vonatkozó 2020-as adatokat viszonyította a járvány előtti öt év átlagához.
A lap megemlíti a Közgazdasági és Regionális Tudományi Kutatóközpont Közgazdaságtudományi Intézetének (KRTK-KTI) egyik tanulmányát, amelyben megjegyzik : a járvány számos indirekt módon befolyásolhatja a halálozásokat, és ebbe beletartozik az egészségügyi szolgáltatások igénybevételére és az egészségügyi kapacitásokra gyakorolt hatás is.
Felfüggesztették, majd újraindították
Az első hullám elején, 2020. március 15-étől az Emberi Erőforrások Minisztériuma felfüggesztette a halasztható beavatkozásokat, beleértve az egynapos sebészetet, valamint a szervezett népegészségügyi szűrővizsgálatokat is, amelyeket aztán több lépcsőben indítottak újra májusban és júniusban. A második és harmadik hullámban már szelektív módon függesztették fel az ellátást: az egynapos sebészet 2020. november 10. és 2021. február 3. között, valamint 2021. március 5. és május 3. között szünetelt, a szűrővizsgálatokat viszont már csak három hétre, 2021. április 9. és április 29. között állították le.
A KRTK-KTI kutatói szerint 2020 március-áprilisában a járóbeteg-ellátás teljesítménye 50-65 százalékkal, míg a fekvőbeteg-ellátás teljesítménye 35-40 százalékkal esett vissza. Utána fokozatosan visszaállt, és szeptember-októberig a szokásoshoz közeli értéken üzemelt, majd ezután egészen 2021 májusáig 15-30 százalékkal csökkentett szinten működött.