Fogorvosa döbbentette rá a TikTok-felhasználót, Archie-t arra, hogy egy ritka betegségben szenved. A rendellenesség miatt csontjainak nagy része fekete lett – számolt be róla az IFL Science. Az érintett egy videóban mesélte el követőinek, hogyan derült ki, hogy „feketecsont-betegsége” van, amit egy gyógyszer okozott nála.
@archiebeshort This is my video! It was intended for this account originally. Oops! #raredisease #blackbones ♬ original sound - Archie
„Először azt gondoltam, rohad a fogam”
Középiskolás évei alatt Archie minociklint, vagyis egyfajta tetraciklin antibiotikumot szedett pattanásos bőre miatt. Évekig úgy tűnt, hogy ennek semmilyen mellékhatása nem volt. Amikor azonban kibújt egy bölcsességfoga, Archie ledöbbent. „A bölcsességfogam fekete volt. Először azt gondoltam, rohad a fogam” – mondta. A problémával természetesen felkeresett egy fogorvost, aki felfedezte, hogy a páciens teljes állkapcsa fekete, és vélhetően a koponyájának többi része, illetve egyéb csontjainak nagy része is ugyanebben a színben „pompázik”.
Egyébként nem a TikTokkeré az egyetlen dokumentált eset a feketecsont-betegség terén. Nemrég megjelent egy esettanulmány is, amely egy 52 éves nőről szól, aki 32 évig szedte ezt a gyógyszert a bőrproblémái miatt. Nála egy térdműtét során derült fény a csontok elfeketedésére. A tanulmány szerzői azt írták, „jelenleg nincs jelentés arról, hogy ez a betegség káros szövődményekkel járna; azonban a sebészeknek ki kell zárniuk a csontelszíneződés más okait is, amennyiben az anamnézis nem egyértelmű”.
Miért színeződnek el a csontok?
Ha valamilyen ok miatt elkezdenek feketére színeződni a csontjaink, akkor az igen gyorsan végbemegy az egész szervezetben. Az elváltozás emellett vélhetően visszafordíthatatlan, de legalább nem károsítja a csontokat és a szöveteket. Hogy a szokatlan folyamat mögött pontosan milyen mechanizmus áll, egyelőre nem tudják. A tudósok szerint viszont elképzelhető, hogy a fekete szín a vasnak köszönhető, amely a fejlődő csontokban lévő oxidált gyógyszerhez kapcsolódik.
Ha valaki gyerekkorban, a csontfogak kinövése idején szedi ezt a gyógyszert, annak akár egész fogsora is fekete lehet – ez pedig rendkívül károsan hathat a páciens önbizalmára, illetve lelki és mentális egészségére. Súlyos esetekben az egyszerű fogfehérítési eljárásokkal nem is lehet eredményt elérni. Ilyenkor porcelán héjakat tesznek a fogakra, hogy elfedjék a rendellenességet, és az érintettek újra merjenek mosolyogni.