A férgek elleni kezelés módja
Az emberi vagy állati tápcsatornában és szövetekben élő férgek által okozott betegségek főképp az elmaradott, Egyenlítő-környéki országokra jellemző. Hazánkban a fonal- és szalagféreg-fertőzések a leggyakoribbak. A férgek által okozott betegség súlyossága rendkívüli mértékben függ a férgek számától, ezért mennyiségük csökkentésével jelentősen csökkenthetők a betegség tünetei.
Milyen bajt okoznak a férgek?
A tünetek a fertőzés típusától függnek, lehet akár teljesen tünetmentes is. Máskor a férgek a gazdaszervezetben élősködve elveszik a számunkra is fontos tápanyagokat, vitaminokat, ezzel hiánytünetet okoznak. Azt is előfordulhat, hogy a férgek idegen szervezete lehet számunkra toxikus vagy allergiás reakciót válthat ki. Ha a szövetek közé is bejut a féreg, akár gyulladásos gócokat is létrehozhat, és immunreakciót válthat ki.
Viszont az ellenük folytatott küzdelemben nehézséget jelent az a tény, hogy biokémiai és élettani folyamataik nagyon hasonlóak az emberi folyamatokhoz, így az ellenük alkalmazott szerek súlyos mellékhatásokat okozhatnak az emberi szervezetben is.
A féregfertőzések kezelése
A férgesség előfordulása jelentősen csökkent a korábbiakhoz képest, ez érezhető az ellene alkalmazható készítmények számán is, ugyanis ma Magyarországon csak két féregűző gyógyszerhatóanyag van forgalomban. A fonalférgek ellen alkalmazható egyik hatóanyag a mebendazol. A szer igen hatékony a cérnagiliszta , az orsóférgek és a horogférgek felnőtt és fejlődő alakjaival szemben is.
A levamisol nevű hatóanyag a fonalférgek ideg-izom kapcsolatánál fejti ki hatását, és megbénítja a férget, de nem ölik meg. A féreg ezután a bélmozgásokkal távozik a szervezetből. A levamisol szájon át szedendő, gyenge és átmeneti jellegű mellékhatásokkal rendelkezik. Érdekesség a hatóanyaggal kapcsolatban, hogy immunrendszer-erősítő hatása miatt daganat-kemoterápiában is használják az Egyesült Államokban.
A férgek gyógyszeres kiirtása után nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy kerüljük az újrafertőződést. Amennyiben lehetséges, ki kell deríteni, hogy a beteg hol fertőződött meg vagy kitől kapta el a betegséget, és a fertőző forrást is kezelni kell.
Visszataszító kezelési módok
Mint az ismeretes, az autoimmun betegségek száma drasztikusan növekszik. A vizsgálatok eredményei azt mutatják, hogy régebben azért volt kevesebb az allergia és más, gyulladásos betegségek száma , mert a szervezetben megtelepedő férgek lecsillapították az immunrendszert. Ezáltal a modern féregűző gyógyszerek és a higiénia elterjedése szinte teljesen kipusztította a férgeket, az immunrendszer pedig oly mértékben felerősödött, hogy még a teljesen hétköznapi anyagokra is hevesen reagál.
Az elmúlt 10 évben több kisebb tanulmányt is folytattak azzal kapcsolatban, hogy különböző autoimmun eredetű betegségekben szenvedőknek (pl. asztma , gyulladásos bélbetegség, szklerózis multiplex) olyan bélférgek lárváit adták be, amelyek egyébként nem okoznak betegséget.
Az eredmények biztatóak voltak, több páciens esetén csökkentek vagy akár meg is szűntek a tünetek. Más vizsgálatok azonban nem találták hatásosnak ezt a kezelési módot, sőt egyes kutatók kifejezetten veszélyesnek tartják, hogy férgekkel fertőzik meg a betegeket. A mai terápiás ajánlások a férgek kiűzését szorgalmazzák, semmint a szándékos megfertőződést. Fontos, hogy az élősködő kiirtása után a fertőzés forrására is rátaláljunk, hogy megakadályozzuk a visszafertőződést.