Front van!
Nem kell ahhoz angoloknak sem lennünk, hogy az időjárás folyamatosan társalgási téma legyen. "Fáj a fejem, nyomaszt ez az idő, biztosan front van!" Ezt a mondatot bizonyára Ön is hallja nemegyszer kollégáitól, vagy saját maga is panaszolja időnként. Teljesen egészséges ember is érezheti, hogy egyszer-egyszer minden különösebb ok nélkül rossz a közérzete, fáj a feje, kedvetlen, feszült, ideges, reggel legszívesebben fel sem kelne. Ilyenkor mélyponton van a munkakedv, nem jön az alkotó ötlet, nehezen telik a nap. Tapasztalatból tudjuk, hogy milyen kellemetlenségeket tudnak okozni az időjárási jelenségek, vagy még inkább azok váltakozásai. A leggyakoribb panaszok a fáradtság, a levertség, a csökkent munkakedv, a fokozott ingerlékenység, a nyugtalanság, a szorongás, a bőrviszketés, a fizikai és a szellemi teljesítőképesség csökkenése, a szapora pulzus, a szívdobogás, az étvágytalanság.
Nagyon kevesen mentesek teljesen a frontérzékenységtől: az emberek jó része megfigyelheti magán ezeket a tüneteket olyankor, amikor valamilyen nagyobb változás előtt áll az időjárásunk, vagy éppen valami heves meteorológiai jelenség zajlik. Nézzük, miről is van szó!
Gigászok harca
A Földet körülvevő levegőréteg különböző hőmérsékletű, összetételű, páratartalmú levegőtömbökből áll, amelyek mozognak, összeütköznek, egyik kimozdítja (felemeli vagy leszorítja) a helyéről a másikat. A "légköri front" kifejezés két, alapvetően ellentétes tulajdonságú légtömeg találkozását, azok határát jelenti. Melegfront esetében a meleg levegő kisebb fajsúlya miatt felsiklani kényszerül a hidegebb és sűrűbb levegőtömegre. Ha egy terület fölött ún. betörési vagy hidegfront halad át, az idő néhány napra lehűl. Hidegfront esetén a melegebb levegőjű helyre érkező hideg levegő a magasba emeli a melegebb, könnyebb levegőtömböt, növekszik a légnyomás, csökken a páratartalom.
Érzékeny antennák
Kapunk hideget, meleget
Mi történik melegfront idején? A páratartalom emelkedik, a légnyomás csökken, ami a szimpatikus idegrendszerre van elsősorban hatással. Fokozódik az anyagcsere, emelkedik a vérnyomás, szaporább a szívműködés, álmatlanság, levertség, ingerlékenység, fáradékonyság, koncentrációzavar, álmosság jellemző.
A melegfrontra érzékenyek a front beköszönte előtt pár órával már érzik a tüneteket. Jellemző tünet a szapora légzés, a vérnyomás emelkedése, a magas pulzusszám is. Sajnos, a melegfront hajlamosít a depresszióra és a trombózis kialakulására is. Ilyenkor csökken a koncentráció, hosszabbodik a reflexidő, ezért aztán ez idő alatt megnő a közlekedési balesetek esélye is.
A hidegfront a zsigeri működést irányító paraszimpatikus idegrendszert befolyásolja inkább. Többnyire a változás bekövetkezte után jelentkeznek inkább a tünetek. Csökken a vérnyomás, gyengébb a szívműködés, erősödnek a reumás és migrén jellegű fájdalmak, csökken a vércukorérték, növekszik a görcs- és a trombózishajlam, szaporodnak az asztmás rohamok. A közlekedés-biztonságra a hidegfront is veszélyes: az erre érzékenyek reflexideje megnő, reakciói tompulnak, aluszékonyabbá válnak, a teljesítményük csökken.
Szaporodó veszélyek
Az időjárási frontok idején történő változások, például a légnyomás emelkedése vagy süllyedése, a levegő páratartalmának és hőmérsékletének radikális változása hatással van az emberek idegrendszerére, szervezetében lezajló folyamatokra. A mentősök, vagy a kórházak ügyeletes osztályai tapasztalják, hogy egy-egy ilyen légköri jelenség kapcsán megnő bizonyos megbetegedések előfordulása, megszaporodik például az agyi vagy szívinfarktusok, a belgyógyászati gyulladások, a trombózisok, görcsös rohamok száma. Melegfront idején gyakoribb a halálozás is.
Érdekesség, hogy szülések száma hidegfront idején sokszorosára nő az átlagosnak, míg a melegfront idején kezdődő szülések nemegyszer elhúzódnak. Ennek okát egyrészt a légnyomás magzatburokra kifejtett hatásában keresik (a légköri nyomás csökkenése a magzatburkon belüli nyomás viszonylagos növekedését idézi elő, és a kialakuló nyomáskülönbség a burok megrepedéséhez vezet), másrészt az időjárási frontoknak a vegetatív idegrendszerre gyakorolt hatásával magyarázzák.
Ha elvonul a vihar...
Nemcsak a változások, hanem a huzamosabb időre "beállt" időjárási jelenségek is okozhatnak egészségi problémákat. Tartós meleg idején megnő az embólia veszélye, erősödik az érrendszeri katasztrófák esélye, illetve fokozódik a gyulladási hajlam és alvászavarok is léphetnek fel. Tartós hideg esetén a koszorúér-elégtelenség veszélye nő meg, illetve az ízületi gyulladás, a reuma és egyes emésztési zavarok tünetei erősödnek meg.
Enyhíthetőek a tünetek
Az időjárási fronthatások következményei, az eziránti érzékenység csökkenthető. Kiegyensúlyozott, egészséges életmóddal, az általános erőnléti állapot javításával ez a hajlam is csökken. Drogériákban, gyógyszertárakban kaphatóak olyan gyógynövény-készítmények, amelyekkel enyhíthetőek a kellemetlen tünetek. A B1-, a D- és az E-vitamin, valamint a kálium és magnézium pótlása is hozzájárulhat a túlságosan frontérzékeny idegrendszer ellenállóbbá tételéhez.