Az Országos Kórházi Főigazgatóság legfrissebb adatai szerint 687 háziorvosi és 251 fogorvosi körzet betöltetlen Magyarországon. Ez azt jelenti, hogy több mint 900 ezren laknak olyan helyen, ahol nincs állandó háziorvos vagy fogorvos, tehát alkalmi helyettesítésekkel kell biztosítani az alapellátást. Ráadásul a helyzet minden kormányzati intézkedés ellenére folyamatosan romlik: július óta 96-tal nőtt a betöltetlen praxisok száma – írja az Infostart .
A lap a téma kapcsán megkereste Békássy Szabolcsot, az országos kollegiális vezető háziorvost, aki azt mondta: a háziorvosok és fogorvosok fizetése már versenyképes a többi orvoséval, a 938 praxis tehát nem az anyagi megbecsülés hiánya miatt betöltetlen. A tartósan betöltetlen körzetek számának növekedésének hátterében egyrészt az elöregedő háziorvosi korfa áll – az orvosok nagy része jóval a nyugdíjkorhatár felett végzi mindennapi tevékenységét –, másrészt pedig az, hogy az egyes körzetek elnéptelenednek, és így már nem méretgazdaságosak – ismertette a szakember.
Emelni kellene a szakma presztízsét
Az országos kollegiális vezető háziorvos arról is beszélt, hogy szakmai szervezetek bevonásával már megkezdődött egy olyan munkafolyamat, amely ezeket a körzeteket egyesével felméri, és megvizsgálja azokat a beavatkozási lehetőségeket, hogy miként lehetne tartós és folyamatos ellátást biztosítani a betegek számára. A másik teendő a háziorvosi szakma presztízsének megemelése, tette hozzá a szakember.
Békássy Szabolcs szerint a fogorvosi praxisok ugyancsak az elöregedés és a presztízshiány miatt üresek, tehát azon a területen is ugyanazok az elvégzendő feladatok, mint a háziorvosoknál.