Hogy hat szervezetünkre a jeges vízben úszás?

Jéghideg vízbe ugrani nagy bátorságra vall, de vajon a hideg víznek milyen egészségkárosító - vagy éppen egészségmegőrző - hatása van szervezetünkre?

Az észak-európai népek, köztük a finnek, a norvégok és az oroszok meg vannak győződve róla, hogy nincs egészségesebb a világon, mint a forró szaunából a jeges vízbe ugrani. Szerintük a hideg víz jótékony hatással van a bőrükre, az immunrendszerükre, sőt még a libidójukra is.

Dr. Alan Steinman, az Egyesült Államok egyik legelismertebb hipotermia-, és hidegvízi túlélő-szakértője nem ért egyet a fenti véleményekkel. "Nem ismerek egyetlen orvosi tanulmányt sem, ami egyértelműen bebizonyította volna a hideg vízben úszkálás egészségjavító hatásait" - állította Steinman.

Mikor a test hirtelen jeges vizes közegbe kerül, reflexszerűen, gyorsan kapkodni kezdjük a levegőt, ami komoly veszélyt jelenthet, ha a fejünk víz alatt van, ezért ajánlatosabb ugrás helyett lassan, fokozatosan elmerülni a vízben - figyelmeztet Dr. Steinman.

Steinman szerint a hideg vízbe ugrásra háromféleképpen reagál a testünk: először a kisebb véredények összehúzódnak a bőrfelszín alatt, hogy kevesebb hőt veszítsen a szervezetünk. A védekező mechanizmus hatására tehát megemelkedik a vérnyomásunk. Ezt követően a vér a testünk közepe felé áramlik, emiatt a végtagok lehűlnek, legyengülnek és mozgáskoordinációs zavarok lépnek fel. Végül, általában 30 perccel a vízbe merülést követően beáll a hipotermia, azaz a kihűlés állapota. Ekkor a test belső hőmérséklete drasztikusan lecsökken, minek következtében a szívverés leáll, a légzés megszűnik és beáll a halál.

Persze a jeges vízben fürdőzők ezt az állapotot nem várják meg, és azt állítják, hogy mindez nemcsak bátorságpróbának jó, hanem a kimászás után a közérzetük is jobb lesz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

A fátyolfelhőzet, illetve erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett a legtöbb helyen több órára kisüt a nap. Délutántól - elsősorban a Kelet-Dunántúl tágabb térségében - egyre nagyobb számban alakulhatnak ismétlődő jelleggel záporok, zivatarok. Helyenként intenzív, nagyobb mennyiségű csapadék is előfordulhat. Legkisebb eséllyel az északkeleti, keleti harmadban eshet. A délkeleti szelet többfelé élénk, helyenként erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 22 és 27 fok között alakul, de néhol egy-két fokkal hűvösebb maradhat az idő. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra