Az Egyesült Államok több kórházában tartanak úgynevezett felkészítőprogramokat a betegeknek a rájuk váró műtétek előtt - írja a Washington Post. A lap kiemeli, hogy a mentális és fizikai komponensekből felépülő programok segítenek a pácienseknek, hogy mielőbb hazatérhessenek és felépüljenek, de persze az egyes intézményeknek is hasznosak, hiszen a felkészítőprogramoknak köszönhetően kevesebb ideig kell bent tartaniuk a betegeket, akik kisebb eséllyel is kerülnek vissza valamilyen nem várt komplikáció miatt.
Szakértők szerint a felkészülést már 2-6 hét alatt is sikeresen lehet teljesíteni (a Washington Post említ egy hatnapos programot is), de a 30 nap tekinthető arany középútnak. Persze, nem mindenhol működnek ilyen felkészítő programok, továbbá nem is mindenki engedheti meg magának időbeni és anyagi korlátok miatt, hogy a rá váró operáció előtt részt vegyen ezeken. Nekik nyújthatnak segítséget az alábbi tanácsok, amelyeket - orvosa bevonásával - szinte nyugodtan követhet bárki, ezáltal pedig könnyebben vészelheti át a műtétet és a rákövetkező időszakot.
Készüljünk fel testileg és lelkileg!
Próbáljuk megérteni magát a műtéti eljárást, legyünk tisztában az előnyökkel és a kockázatokkal! Készüljünk fel rá, hogy valószínűleg lesznek fájdalmaink, és kérdezzünk rá orvosunknál, hogy milyen gyógyulási folyamatra számíthatunk, melyek a várható nehézségek! Ha mégis nyugtalanság vagy szorongás kerítene minket hatalmába, sajátítsunk el meditációs technikákat a panaszok feloldására!
Lélegezzünk!
A helyes légzés segít ugyanis a tüdőnk erősítésében, ami azért is fontos, mert fokozottan véd a légzőszervi komplikációktól. Végezzünk légzőgyakorlatokat, ismerjünk meg új légzéstechnikákat, és az egyik legfontosabb: mielőbb tegyük le a cigarettát !
Mozogjunk!
A legtöbb betegben az is megdöbbenést kelt, hogy mennyire fáradt az operáció után. Ennek elkerülése vagy legalább csökkentése érdekében javasolt fejleszteni az állóképességünket. Mindezt a műtét előtt legalább két héttel érdemes elkezdeni, akár napi 20 perc sétával. Emellett a vázizmok (a testtartásunkért leginkább felelős izmok), a karok és a lábak erősítése is segíthet a műtét után mielőbb talpra állni - a szó szoros és átvitt értelmében egyaránt.
Hidratáljunk és étkezzünk helyesen!
A legtöbb beteg helytelenül táplálkozik és nem fogyaszt elég folyadékot, ezért nagyobb eséllyel léphet fel náluk (főleg az idősebbeknél) delírium, amely következtében tovább kell bent maradniuk a kórházban az operáció után. Ezért a szakemberek szerint kulcsfontosságú, hogy a műtétre váró betegek a beavatkozás előtti 7-10 napban már fokozottan ügyeljenek étrendjükre és a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre .
Forrás: washingtonpost.com