Csökkenti a stresszt és a szorongást
Agyunkban az úgynevezett amigdala (mandulaformájú struktúra a halántéklebenyben) felelős a stressz, a nyugtalanság és a félelmek kialakulásáért. Ezeket a negatív érzéseket kutatások szerint meditációval lehet csökkenteni , méghozzá úgy, hogy a rendszeresen meditálóknál az agy ezen területén kisebb lesz a sejtsűrűség.
Fókuszban a környezet
Ki tudja magát igazán jól érezni, ha minden helyzetben csak önmagára gondol? A meditáció ebben is segít: önmagunkról a környezetünkre irányítja a fókuszt. Így hozzájárul, hogy jobban megéljük, jobban élvezzük a pillanatot.
Lelassítja agyunk öregedését
A UCLA egyetemen készült tanulmány rámutatott, hogy egészséges életmódunk meditációval kiegészítve hozzájárul, hogy ne csak a testünk, hanem az agyunk is tovább fiatal maradjon. A tanulmány készítői két csoportot vizsgáltak. Az egyikben olyanok voltak, akik 20 éven át meditáltak, a másikban pedig olyanok, akik nem. A kutatók végül arra a következtetésre jutottak, hogy a meditálók agya nem öregedett olyan mértékben, mint a nem meditálóké. Ha most elkezdené magát ostorozni, mert nem meditált az elmúlt 20 évben, ne tegye, inkább kezdje el ma, és élvezze az előnyeit - akár már nyolc héten belül.
Az önkontroll fejlesztése
Aki úgy érzi, hogy lehetne egy kicsit több önfegyelme, annak is ajánlott a meditáció. Ez a tevékenység ugyanis erősíti az agyban az önkontrollért felelős területeket. Ennek köszönhetően pedig könnyebb például búcsút mondani a rossz szokásoknak - méghozzá örökre. Egy tanulmány szerint más kezeléseknél jóval hatásosabbnak bizonyult a meditáció olyan embereknél, akik a cigarettát próbálták letenni .
Javítja a koncentrációt és a memóriát
Egy másik tanulmány szerzői arra a következtetésre jutottak, hogy a rendszeresen meditálók figyelme nem kalandozik el annyit, és javul a memóriájuk is. Alanyaik, miután rendszeressé tették mindennapjaikban a meditációt, korábbi eredményeiknél átlagosan 16 százalékponttal többet értek el egy teszten.
Forrás: care2.com