Átlagosan minden tizedik férfi, és minden huszadik nő szenved valamilyen mértékű vesekövességtől . Mivel a kövek - elsősorban a nagy kövek - nem mozognak, így sokáig nem okoznak tünetet, ezért a beteg nem is fordul orvoshoz. Előfordul azonban, hogy ezek a kövek elmozdulnak, és a vizeletelvezető rendszerbe fennakadva felsérti annak nyálkahártyáját. A vándorló kő jellegzetes, könnyen felismerhető veseköves rohamot okoz - ezt más néven vesegörcsnek is hívjuk.
Intenzív fájdalom és véres vizelet
A görcs a vesék körül kezdődik, deréktájékon, és férfiaknál a herékbe, combra, a nőknél a nagyajkak és a hólyag felé sugárzik. Ilyenkor a beteg nagy fájdalmakat él át, intenzitását számos szakember a szüléshez hasonlítja. A kövek felsérthetik a nyálkahártyát is, ami miatt a vizelet véressé válhat. A görcs a kő hólyagba kerülésekor hirtelen jelentősen enyhül, a hólyagból való kijutás már jóval kisebb fájdalommal jár.
Vesegörcs kezelésekor az esetek jelentős részében nem szükséges sebészi beavatkozás, egyszerűbb terápiákkal elő lehet segíteni a kő távozását vagy oldódását. Bő folyadékbevitellel gyorsítani lehet a kő távozását, egyben a húgyutakat is kitágíthatjuk. Folyadékot fogyasztani azért is fontos, mert a hányás miatt a szervezet dehidratálttá válhat. Ilyenkor előfordulhat, hogy az eltávozott vizet a szükséges gyógyszerekkel együtt infúzióval kell a szervezetbe juttatni. Ha a kő átmérője nagyobb, mint 1 centiméter, és a kezelés ellenére sem változtat helyet több napon keresztül, úgy valószínűleg komolyabb beavatkozásra (a köveket lökéshullámokkal szétzúzó ESWL-re és PNL-re, esetleg műtétre) lesz szükség.
Az intenzív fájdalom enyhítésére sokszor kábító fájdalomcsillapítókat kell alkalmazni a betegnél. Segíthet a kellemetlen tüneteken az is, ha forró vizes palackot helyezünk a fájdalmas területre. Ha a kezelés sikeres, a kövek a vizelettel távoznak, a fájdalom pedig megszűnik.