A nyári hónapokban a magasabb hőmérséklet miatt gyorsabban romlanak az ételek és alapanyagaik, ezért az élelmiszer eredetű megbetegedések kockázata is jelentősen megemelkedik ebben az időszakban. Nézzük, mit tehetünk ez ellen!
Ügyeljünk arra, hogy a megvásárolt termékeket úgy helyezzük el a hűtőszekrényben, hogy azok ne szennyezhessék egymást. Például a húsokat és a hőkezelés nélkül fogyasztható élelmiszereket mindig elkülönítetten tároljuk, ügyelve arra, hogy a hús leve ne csepeghessen le és ne szennyezze be a hűtőszekrényt. A frissen darált húst ne tároljunk hosszú ideig, maximum egy napon belül dolgozzuk fel, valamint a fagyasztott húsok felengedtetése is mindig fokozatosan, a hűtőszekrényben történjen.
"A hűtés akkor hatásos, ha a tejet és a húsokat 5 fok alatt, a zöldség-, és gyümölcsféléket pedig 10-15 fok között tudjuk tárolni. A vásárlás során is figyelmet kell fordítani arra, hogy a hűtést igénylő élelmiszereket csak a vásárlás végén tegyük a kosárba, illetve azok a szállítás során se melegedjenek fel. Erre a célra tökéletesen alkalmas a már szinte minden nagyobb boltban kapható hűtőtasak, vagy a már előre magunkkal vitt hűtőtáska is" - mondta a Pick Szeged Zrt. minőségügyi vezetője Varró Györgyné Dr.
A nyári meleg idején különösen fontos, hogy az elkészült ételeket mielőbb hűtsük le és tegyük hűtőszekrénybe. Az elkészített ételek szobahőmérsékleten 2-3 óráig, hűtve 1-3 napig tárolhatók biztonságosan. A megmaradt ételt fogyasztás előtt minden esetben forrósítsunk fel, így a baktériumok elpusztulnak, a megbetegedések elkerülhetőek.