A magyar gyerekek gyakran számolnak be fejfájásról. A kiskorúak 5 százalékának heti, további 20 százalékának havi rendszerességgel fáj a feje. 35 százalék évente néhány alkalommal panaszkodik emiatt, 33 százalék pedig ennél is ritkábban tapasztal fejfájást – derült ki egy friss hazai kutatásból, a beérkezett szülői válaszok alapján.
Jelentősen kihat a gyerek mindennapjaira
A probléma gyakorisága miatt nagyon fontos, hogy a szülők odafigyeljenek gyermekük panaszaira, jelzéseire, hiszen ők még nem tudják olyan pontosan leírni a fájdalmat, mint egy felnőtt. Habár a fejfájás csak ritkán jelzi komolyabb betegség meglétét, mégis az egyik leggyakoribb fájdalomtípus a gyermekeknél, és jelentősen kihathat a mindennapjaikra, ha hosszabb ideje fennállnak a tünetek.
A felnőttek számára nem is mindig egyértelmű, hogy gyermeküknek fáj a feje, hiszen a tünetek sokszor szinte láthatatlanok. A kezeletlen migrénes fejfájás viszont hosszú távon levertséget, állandó fáradtságot okozhat, és akár a tanulmányi eredmények romlásához is vezethet. A fejfájás hatására a gyerekek ingerlékenyebbek lehetnek, mint máskor, emiatt pedig gyengül a motivációjuk és a koncentrációs képességük.
Csaknem minden ötödik szülő tapasztalt már valamilyen negatív változást az iskolai teljesítményben, és a diákok 27 százalékának kellett már otthon maradnia a fejfájás miatt. A magyar szülők azonban szerencsére tudatosak a témával kapcsolatban, hiszen a megkérdezettek 78 százaléka válaszolta azt, hogy komolyan veszi, amikor gyermeke fejfájásról számol be. Kifejezetten e probléma miatt a válaszadók 18 százaléka fordult már gyermekorvoshoz is.
Általában nem krónikus betegség az ok
Mint kiderült, a folyamatos képernyőidő is negatív hatással lehet a gyermekek egészségére, az online oktatás hatására ugyanis majdnem minden tizedik gyermeknél (9%) gyakoribbá vált a fejfájás a szülők beszámolója alapján. A szakértők szerint ugyanakkor a gyermekkori fejfájás mögött ritkán húzódik krónikus betegség, így a fájdalom sem tartós. A fejfájás jelentkezésekor a szülők azzal tehetik a legtöbbet, ha komolyan veszik gyermekeik panaszát. A hatékony kezeléssel pedig visszatérhet a gyerekek jókedve, motivációja, és az iskolát sem kell kihagyniuk.
A fejfájás gyermekek esetében a legtöbbször könnyen kezelhető a tünetek felismerésével és a fájdalom okának feltérképezésével. A szülők a megelőzésért is könnyen tehetnek: olyan egyszerű életmódbeli változtatások is segíthetnek, mint a rendszeres testmozgás bevezetése, több zöldség és gyümölcs fogyasztása és a megfelelő pihenés” – tanácsolta dr. Kőnig Róbert gyermeksebész.
A szakértő szerint amennyiben ezek a módszerek nem használnak, érdemes segítségül hívni a gyerekek igényeinek megfelelő fájdalomcsillapító gyógyszerkészítményeket. Ha viszont a tünetek az otthoni kezeléssel nem javulnak, fontos, hogy orvoshoz forduljunk – emelte ki az orvos.