A rákterápiában már használt, de a fogászatban teljesen újnak számító módszerrel harcolnak a fogágybetegségek ellen a Semmelweis Egyetem munkatársai. Nem a baktériumokat célozza a terápia, hanem a szervezet saját immunválaszára építve szünteti meg a gyulladást – számolt be az egyetem az újdonságról.
Bennünk lévő sejteket használnak fel
Az íny és a fog tartószövetének gyulladása, amit elsősorban a rossz szájhigiénia okoz, világszinten a lakosság 20-50 százalékát érinti, ezért kerestek a hagyományos eljárások, például fogkő-eltávolítás, sebészeti beavatkozás kiegészítésére alternatív módszereket a Semmelweis fogorvosai. A korábbi gyakorlattal szemben ezúttal nem a kórokozó felől közelítettük meg a problémát, hanem a szervezet immunrendszerében fellehető sejteket használjuk, hogy a fennálló gyulladásos betegséget kezeljük – közölte dr. Géczi Zoltán, a Semmelweis Egyetem Fogpótlástani Klinikájának adjunktusa, az új módszert leíró tanulmány első szerzője.
A kutatók a fehérvérsejtek egy csoportját, a makrofágokat veszik
célba, melyek egyik fajtája a gyulladásos tünetetek csökkenéséért felelős, míg
a másik felerősíti azokat. Utóbbiak inaktiválása, illetve gyulladást enyhítő
makrofággá alakulásának elősegítése a cél, amit folsav-ezüst komplex
alkalmazásával érnek el – célzottan a gyulladásban lévő sejtekbe juttatva azt.
Más terápiákban már alkalmazzák
A trójai faló módszer gyógyszeripari fejlesztésekből indult, rákterápiában és bizonyos krónikus betegségek, például reumatoid artritisz kezelésére már ma is alkalmazzák, ám fogászati gyakorlatban eddig nem volt rá példa. Egyik hatalmas előnye, hogy csak az adott területen hat, így nincs, vagy csak jóval kevesebb a lehetséges mellékhatás. A laboratóriumi kísérletek már folynak, amikor elkészül, a terméket – szájvíz vagy gél formában – lokálisan a szájüregben alkalmazzuk a fogkő-eltávolítás és sebészeti kezelés kiegészítésére – mondta el dr. Géczi Zoltán.