Figyeljen magára!
Ha fáj a fejünk, bekapunk egy fájdalomcsillapítót, ha köhögünk, főzünk egy hársfateát: az öndiagnózis és öngyógyítás igen elterjedt manapság, és kisebb, szokásos kellemetlenségek, futó nyavalyák esetében sokféle, vény nélkül kapható szerrel fel is vagyunk szerelve hozzá. Vannak azonban olyan megbetegedések, élethelyzetek, amelyeknél nem szabad halogatni a szakorvosi kivizsgálást, mert a késedelem további károkat okozhat. Összeállításunkban példaképpen néhány szakorvos tanácsait gyűjtöttük össze, hogy milyen tünetek, vészjelek jelentkezésekor ajánlott azonnal vagy mielőbb orvoshoz fordulni, illetve milyen szűrővizsgálatok segíthetnek a nagyobb baj elkerülésében.
Motorhiba - a kardiológus szemével
Ha a beteg veszélyeztetettnek érzi magát, először a háziorvosával beszélje meg a szükséges teendőket. Az orvos utasításainak betartása adott esetben hosszú éveket, magát az életben maradást jelentheti! A kezelés mellett életmódváltásra lesz szükség: egészséges, szívvédő táplálkozásra, szükség esetén súlycsökkentő diétára, a dohányzás elhagyására és aktívabb életre, több mozgás beiktatására. Mindezek arra a szerencsés esetre vonatkoznak, amikor még van idő a házi- és szakorvosi vizsgálatra, a beteg életének egészségesebbé tételére.
Ha azonban egy negyven év feletti férfi vagy egy 45 év feletti nő mellkasában váratlanul nagy területre, egész mellkasra kiterjedő nyomó, szorító fájdalom jelentkezik, légszomjat érez, verejtékezéssel, rosszulléttel együtt - akkor egy percet sem szabad várni, hanem azonnal a mentőket kell hívni hozzá a 104-es telefonszámon. Ezek az alarmírozó jelek ugyanis szívinfarktusra utalnak, amely fiatalok körében is bekövetkezhet, még ha az illető addig teljesen egészségesnek is tudta magát, akár negatív EKG lelet birtokában is. Kardiológusok körében jól ismert, hogy létezik olyan szívprobléma, amelynek első jele - ha perceken belül nem érkezik szaksegítség - akár a hirtelen halál bekövetkezte is lehet. Az addig tüneteket nem okozó érelmeszesedés, szűkület ugyanis váratlanul elzáródhat egy időjárási front, egy cigaretta véralvadékonyságot fokozó hatása, vagy egy fizikai erőkifejtés, stresszhatás miatt. Ha a mentő idejében az erre kialakított szívcentrumok valamelyikébe ér vele (Budapesten nappal három, éjjel egy ilyen tart ügyeletet), akkor van esély a megmentésére.
Daganatok: a szűrés életet menthet
Tartós (három héten túl fennálló) rekedtség, hosszabban fennálló, egyoldali nyelési panaszok, a nyakon megjelenő fájdalmatlan csomók esetén igen fontos a gégészeti rendelést felkeresni, mivel ezek hátterében sokszor rosszindulatú betegség állhat. Dohányosoknál, rendszeresen szeszes italt fogyasztóknál még panaszmentes állapotban is javasolt az évenkénti ellenőrző fül-orr-gégészeti vizsgálat!
A férfiak védelmében
Általában a nők egészségtudatosabbak, már csak azért is, mert az 1950-es évek óta megszokták a szűrővizsgálatokat, a férfiak ritkábban jelentkeznek "csak" szűrésre. (Ha más panasszal jelentkeznek urológusnál, a szakorvos mindenképpen végez prosztata vizsgálatot is, manuális illetve PSA marker vizsgálatot, szükség esetén a végbélen keresztül ultrahang vizsgálatot.) Mivel nő a prosztata megbetegedések száma, a negyvenöt év felett minden férfinak ugyanolyan rendszerességgel kellene eljárnia urológushoz, mint ahogyan a nők elmennek nőgyógyászhoz. (Természetesen funkcionális vagy egyéb panaszok esetében soron kívül, fiatalabb korban is.)
Nagyon lényeges, hogy minél előbb jelentkezzen urológián az, akit derékfájás kínoz, vagy a gyakori vizelés, a véres vizelet, az akadályozott vagy éppen a túl könnyen elfolyó vizelet tüneteit tapasztalja. Sokan ma is restellik, ha férfias gondjaik adódnak, vagy ha például vizelettartási nehézségeik vannak. Legnehezebb legyőzni azt a beidegződést, hogy mindez "a korral jár".
Mindenkinek joga van a lehető legjobb életminőségre, és nagyon fontos tudnivaló, hogy az ilyen jellegű működési zavarok nagy részére van is megoldás. Arról sem szabad elfeledkezni, hogy például a merevedési zavarok, vagy a vizelet-inkontinencia mögött gyakran valamilyen szervi elváltozás van, ezért mindenképpen érdemes ezekkel a panaszokkal szakorvoshoz fordulni.
Cukros vagyok?
A diabétesz alattomos betegség: sokáig rejtve maradhat, semmilyen tünetet nem okoz. A felfedezésekor az esetek jelentős százalékában már előrehaladott szövődmények is észlelhetők. Ezért nem lehet elégszer felhívni a figyelmet a megelőző vizsgálatok, a vércukorszint ellenőrzésének fontosságára: akinél a következő, többnyire együtt járó rizikótünetek közül valamelyik fennáll, tehát magas a vérnyomása, és/vagy túlsúlya van, illetve magas a koleszterinszintje, az feltétlen nézesse meg a cukorszintjét is, mivel előbb-utóbb azzal is gondja lehet. Ez a négy tényező együttes fennállása, az ún. metabolikus szindróma a szív- és érrendszeri betegségek legsúlyosabb rizikófaktora! Maga a diabétesz csak később okoz tüneteket.
Ilyen lehet a fokozott vizeletvesztés: a betegek napi 4-5 - esetleg még több - liternyit vizelnek, ennek megfelelően sok folyadékot fogyasztanak. Fontos jele lehet, hogy a betegek viszonylag sokat esznek, mégis lefogynak. A zsírok lebontása csak cukor jelenlétében teljes, anélkül acetonná alakulnak. Emiatt a beteg lehelete acetonszagú. A szervezet vegyhatása is eltolódik, ami hányingert, hányást, szapora, erőltetett légzést, súlyos esetben kómát okozhat. Csökken a szervezet védekező képessége, megnő a gombás, bakteriális fertőzésre való hajlam.
Amit szakorvosnak látnia kell
A heveny, fájdalommal, lázzal, rossz közérzettel járó betegségek esetén a betegek általában felkeresik orvosukat. A probléma a kevésbé fájdalmas, általában krónikus panaszokkal járó betegségek esetén van, ilyenkor az ember hajlamos otthon kúrálgatni magát. De például míg egy náthát ki lehet otthon kezelni, egy hirtelen kialakult fülzúgás, halláscsökkenés, szédülés esetén a fül-orr-gégészeti vizsgálat nem várhat, mivel az esetleges kórokok némelyike sürgős beavatkozást tesz szükségessé, ezek elmaradása maradandó károsodáshoz vezethet. A légúti panaszok esetében fel kell figyelni a nem szűnő köhögésre, illetve a dohányosoknál a köhögés jellegének megváltozására, illetve a tartósan lázas állapot, a fulladás, a mellkasi fájdalom, a fogyás, a véres köpet is utalhatnak súlyos betegségre (bár ez utóbbiak már késői tünetek).
A tüdőszűrés mindenkinek a saját érdeke, hiszen bizonyos betegségeket korai stádiumban sikerül felfedezni ezáltal. A tapasztalatok szerint például a tüdőrákból való kigyógyulásra elsősorban azoknak van esélyük, akiknek még tünetmentes időszakban szűréssel sikerült felfedezni Az is változó, mennyire veszik komolyan a betegek a mozgásszervi panaszaikat. Akad, aki fél, nehogy valami komolyabb bajra derüljön fény, ezért csak akkor megy el reumatológushoz, ha már szinte járóképtelenné válik. Amikor a beteg derékfájásra panaszkodik, nemegyszer belgyógyászati, nőgyógyászati, urológiai betegség áll a háttérben, például kismedence - gyulladás esetében is ez lehet a fő tünet. Ilyenkor a reumatológiai betegség kizárása után a megfelelő szakorvoshoz irányítják a beteget. Minden ízületnél vagy gerinc tájékon jelentkező fájdalom, vagy mozgáskorlátozottság esetén forduljanak háziorvoshoz, illetve szakorvoshoz.