Év végéig tervezik kialakítani az egészségügyi intézmények gazdálkodását figyelemmel kísérő kancellári rendszert – közölte Mészáros János, az egészségügyi ellátórendszer működtetéséért felelős helyettes államtitkár.
Az államtitkár szerint a titulushoz felelősség, hatókör és jogkör tartozik majd, amely egyfajta garanciát jelenthet az átlátható és transzparens intézményi gazdálkodásra. Azt is várják a kancellároktól - folytatta -, hogy felszínre hozzák azokat, az intézmények gazdálkodásában meglévő hatékonysági és együttműködési lehetőségeket, amelyeket lehet, hogy az egyes kórházak vezetői "nem látnak".
13-14 kancellárt nevezhetnek ki
Súlyos, rendszerszintű szabálytalanságokra hívta fel a figyelmet az egészségügyben az Állami Számvevőszék (ÁSZ) napokban közreadott jelentése is, melyben gazdálkodási hiányosságokról és a közbeszerzésekben tapasztalt visszaélésekről rántotta le a leplet. Az ÁSZ szerint csak akkor nyílik lehetőség az egészségügy átfogó szakmai reformjára, ha a kormányzat előbb rendet tesz az intézmények gazdálkodásában, annak pénzügyeit megfelelő szakemberre bízná, vagy akár új szervezeti egységeket delegálna a feladat ellátására.
A Népszabadság úgy tudja, hogy egy-egy kancellári pozícióhoz hat-nyolc intézményt rendelnének, így a 107 hazai egészségügyi intézmény élére várhatóan 13-14 kancellárt jelölnek majd ki. Az egyes kancellárhoz tartozó kórházak szolgáltatását is összehangolnák, a helyi és intézményi érdekek fölé helyezve a betegek igényeit. Ennek bevezetésére a lap szerint külön bizottságot hoz létre a szakállamtitkárság.
A felsőoktatásban bevált
A felsőoktatásban 2014 őszén startolt a kancellári rendszer, melyhez hasonlónak ígérik az egészségügyi intézmények gazdálkodásáért felelős pozíciót is. A rektorhoz hasonlóan a kórházigazgató munkáját egészítené ki a kancellár, jogkörük azonban még nem tisztázott, nem tértek ki például arra, hogy milyen mértékű munkáltatói jogokat gyakorolhat a gazdálkodásért felelős személy. Az egyetemek esetében mindenesetre jelentős megtakarítást és átgondoltabb működési struktúrát hozott a kancellári rendszer – erről Palkovics László felsőoktatásért felelős államtitkár nyilatkozott a Magyar Időknek . Az államtitkár szerint az intézkedésnek köszönhető, hogy a felsőoktatási intézmények adósságállománya több milliárd forinttal csökkent, működésük pedig átláthatóbbá vált.