Forradalmi eljárással kapta vissza orrát egy beteg, aki 2013-ban az orrüregében kialakult laphámrák miatt sugár- és kemoterápiában részesült, annak következtében pedig elvesztette orrának nagy részét, valamint szájpadlásának elülső részét is.
A páciens több mint négy évig élt orr nélkül. A bőrlebeny-átültetéses orr-rekonstrukció nem volt sikeres, és az arcprotézis sem bizonyult a legjobb megoldásnak. A Toulouse Egyetemi Kórház és a Claudius Regaud Intézet fül-orr-gégészei és sebészei végül hosszú idő után sikeresen „visszaadták” a páciens orrát a Toulouse-Oncopole Egyetem Rákkutató Intézetében – számolt be róla a Medical Design & Development.
Először a karjára növesztették új orrát
Az orvoscsapat képes volt teljesen rekonstruálni a páciens orrát a rák előtti állapotára. Az orr formájú bioanyagot 3D-nyomtatással készítették el, a szintetikus „testrész” köré pedig a beteg karján növesztettek bőrt.
Mivel a kéthónapos folyamat végén mindent rendben találtak, az elkészült új orrot végül átültették az érintett arcára, 2022 szeptemberében. A műtét kemény próbatétel elé állította a szakembereket, ugyanis még sosem végeztek ilyen típusú rekonstrukciót ennyire érzékeny és érszegény területen.
A tájékoztatás szerint a beavatkozást tíznapos kórházi kezelés, valamint három hétnyi antibiotikumkezelés követte. A beteg jól van.