A kellemes tavaszi idő egyre több családot csalogat a természetbe, nem árt azonban felkészülni bizonyos veszélyekre is, főleg ha kisgyerekkel vágunk neki a kirándulásnak. A bogarak, szúnyogok jelenléte ugyanannyira kellemetlen mindenkinek, de nem jelent nagyobb rizikót a gyerekek számára - mondta az InfoRádiónak Dr. Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke. Hozzátette azonban: bizonyos rovarok - például a darazsak - csípésükkel nagyobb bajt is okozhatnak, ezekre az állatokra már fontos odafigyelnünk.
Darázscsípés és kullancsveszély
A darázscsípés elsősorban azokra a gyerekekre veszélyes, akik allergiásak rá, erre azonban csak akkor derül fény, ha a baj már megtörtént - jelenleg ugyanis nincs olyan vizsgálat, amellyel kiszűrhető. Allergia elleni szer ugyanakkor kapható a gyógyszertárakban, és Dr. Póta György azt javasolja, hogy receptre kapható készítményből tartsunk otthon is. A súlyosabb, intenzív osztályt igénylő allergiás reakciókra ugyanakkor nem lehet felkészülni - tette hozzá. "Meg kell tanítani a gyereket, hogy ne féljen a darazsaktól. Mert a személyes tapasztalatom az, hogy a darazsak nem szoktak csak úgy csípni, csak akkor, ha őket is támadják" - tanácsolta.
A másik komoly problémát a kullancs által átvitt fertőzések jelentik, amelyek ellen az egyesület elnöke szerint már egyéves kortól lehet oltatni a gyereket. Az oltás elvileg már egyéves kor alatt is beadható, a csecsemők azonban nincsenek veszélyben addig, amíg saját lábukon nem közlekednek az aljnövényzetben. A Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke úgy véli, minden kisgyereket célszerű beoltani. Akik sűrűbben járnak a természetben, minél korábban, míg akik ritkán járnak, kicsit később is ráér beoltatni.