Koronavírus: egy ismert gyógyszer hozhat áttörést

Egy asztma elleni inhalációs szteroid áttörést hozhat a koronavírusos betegek kezelésében - ez derül ki korai vizsgálati eredményekből.

A budezonid nevű inhalációs szteroiddal történő kezelés hatékonynak bizonyulhat a koronavírus-fertőzés korai szakaszában - írja előzetes vizsgálati eredményeket ismertetve a theguardian.com. Úgy tűnik, hogy ez az olcsó és könnyen elérhető asztma elleni gyógyszer jelentősen csökkentheti a súlyos megbetegedés kockázatát, amennyiben időben, vagyis a tünetek megjelenésének első hetében alkalmazzák - erre utalnak a korai vizsgálati eredmények.

koronavírus
Amíg nincs megfelelő kezelési a koronavírus ellen, maradnak az oltások és a védekezés. Fotó: Getty Images

Ha ezt más, folyamatban lévő vizsgálatok is megerősítik - világszerte legalább öt másik tanulmány foglalkozik a különféle inhalációs kortikoszteroidok alkalmazásának lehetőségével -, a budezonidos kezelés mindenki számára alkalmas lehet, ami nem csak a súlyos lefolyású megbetegedést akadályozhatja meg, a betegség időtartamát is lerövidítheti.

Hogy került a képbe a budezonid?

A vizsgálat alapját az a megfigyelés képezte, miszerint az asztmában, vagy krónikus obstruktív tüdőbetegségben (COPD) szenvedők meglepően alulreprezentáltak voltak a koronavírus-fertőzés következtében kórházba felvett betegek körében, míg más légzőszervi megbetegedések, például az influenza általában súlyosbítják tüneteiket. Erre az egyik lehetséges magyarázat, hogy az asztma és a COPD tüneteinek megelőzésére használt kortikoszteroidok - ilyen az inhalátor segítségével hatékonyan és gyorsan bejuttatható budezonid is - többségüket megvédték a súlyos lefolyású megbetegedéstől.

Egyre többen szenvednek a hosszú COVID okozta egészségügyi hatásoktól. Ezeket egyelőre nem nagyon lehet elkerülni, de a tüneteket időben felismerve lerövidülhet a gyógyulási időszak. Mutatjuk a leggyakoribb szimptómákat és néhány hasznos vizsgálatot. Részletek!

Mona Bafadhel, az Oxfordi Egyetem professzora munkatársaival 146 egyébként teljesen egészséges, korai koronavírusos tüneteket produkáló felnőttet toborzott a vizsgálathoz. A résztvevők felét arra utasították, hogy napi kétszer 800 mikrogramm budezonidot vegyenek be, egészen addig, amíg jobban nem érzik magukat. A többi önkéntes a szokásos gondozásban részesült, azaz nem kapott semmilyen specifikus gyógyszert. Közülük tíznek volt szüksége kórházi vizsgálatra vagy kezelésre. A résztvevők összességében azt tapasztalták, hogy gyorsabban szabadulnak meg az olyan jellegzetes tünetektől, mint a láz, és 28 nap elteltével kevesebben küzdöttek közülük tartóan fennálló szimptómákkal, mint a budezonidot nem kapók. Ami arra utal, hogy a gyógyszer csökkentheti a hosszú COVID kialakulásának esélyét is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A budezonid egyes vélemények szerint mérsékelheti a légutak és a tüdő sejtjeinek gyulladásos károsodását, amelyet a vírusra adott immunválasz okoz. Más tanulmányok szerint csökkentheti a vírusreplikációt ezekben a sejtekben, vagy megnehezítheti a SARS-CoV-2 vírus számára, hogy első körben rájuk tapadjon.

Bafadhel azt is elmondta: az oltásokra valóban nagy szükség van, és hasznosak, de tény, hogy pillanatnyilag nincs olyan gyógyszer, amellyel hatékonyan kezelhetők a koronavírusos betegek. "Örömmel tölt el, hogy egy viszonylag biztonságos, széles körben elérhető és tanulmányozott gyógyszer, például egy inhalációs szteroid, megoldást jelenthet az egyik legnagyobb problémára, és enyhítheti az emberekre nehezedő, pandémia okozta nyomást" - tette hozzá.

Erre a közeljövőben nagy szükség lehet, ugyanis az eddigi tapasztalatok alapján kutatók attól tartanak, hogy az új koronavírus decemberben azonosított brit mutációja (B.1.1.7), és az azóta szintén dinamikusan terjedő dél-afrikai vírusváltozat jóval ellenállóbb a kifejlesztett vakcinákkal szemben, mint az eddigi vírusváltozatok. Vagyis könnyen előfordulhat, hogy idővel, a gyorsan terjedő és ellenálló mutációk ellen kevésbé lesznek hatékonyak a védőoltások, és globális szinten végül a betegség gyógyszeres kezelése jelenthet majd megoldást.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.