Krémek, kenőcsök

A kenőcsök és krémek között sok a hasonlóság, ugyanakkor néhány tulajdonságukban mégis különböznek: az állaguk, az összetételük más lehet, de gyógyszer-technológiai szempontból is van különbség közöttük. Mit kell tudni e két félszilárd gyógyszerformáról?

A lágyabb állagú krémeknek nagy a víztartalma, ezért könnyebben kenhetők, míg a kenőcsök nehezebben oszlathatók el a bőrön, a tapintásuk is zsírosabb: ezek a tulajdonságok a használat időpontját is meghatározhatják. A krémeket általában reggeli, nappali, míg a kenőcsöket inkább esti, éjszakai használatra javasolja a kezelőorvos, vagy a gyógyszerész. Mivel sok esetben előfordul, hogy egy adott problémára való krém és kenőcs megegyező koncentrációban tartalmazza ugyanazt a hatóanyagot, így választhatunk is közöttük.

Mellékhatás itt is lehet

Úgy gondolhatjuk, hogy azok a készítmények, amelyeket „csak” a bőrre kenünk, nem okozhatnak semmilyen gondot és mellékhatásuk sincs. Ez azonban tévedés. Mellékhatás bizony helyi kezelés esetén is előfordulhat. A köznapi nyelven szteroidos kenőcsökként emlegetett szereknél - ezek gyulladáscsökkentő készítmények - jelentkezhetnek a következő tipikusnak mondható mellékhatások: pontszerű bevérzések, pigmentációs zavar, striák megjelenése a bőrön. Fontos szabály, hogy egyszerre csak egy készítményt szabad felkenni az adott bőrfelületre. Ha ugyanis többféle krémmel is próbálkozunk egyszerre - a hatóanyagok, segédanyagok keveredése miatt - nem ismert reakciók, súlyos mellékhatások is kialakulhatnak.

A krémek és kenőcsök tárolására figyelni kell

Nem mindegy, hogyan tároljuk

Vannak olyan készítmények, amelyek kizárólag, illetve nagy mennyiségű vizes jellegű összetevőkből állnak: ezekben elszaporodhatnak a baktériumok és a gombák. A készítmények csomagolásán olvasható tárolási ajánlást mindig be kell tartani, például ne felejtsünk napos helyen egy hűtőbe való krémet. A fagyasztás ugyanakkor nem használ a készítményeknek, sőt. A kiengedés után használhatatlan állagúvá váló krémeket, kenőcsöket már csak kidobni lehet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Használati szabályok

Az alapvető higiénia a krémek, kenőcsök használata előtt is fontos: ha koszos bőrre kerülnek a készítmények, a szennyeződések bekerülhetnek a bőr mélyebb rétegeibe is. Ne sajnáljuk az előkészületekre az időt: csak tiszta, száraz bőrt kenjünk be. De ne csak a kezelendő bőrfelület, a kezünk is legyen tiszta: a koszos kéz ellen még a tartósítószer sem védi meg a készítményt. És mossunk kezet krémezés után is: így nem kerülhet a szembe, a szájba krém, és a kezünk bőrébe sem szívódik fel felesleges hatóanyag. A készítmények betegtájékoztatójában - amit mindig ajánlott elolvasni - általában az is szerepel, hogy nyílt sebre, égett bőrre, orr- száknyálkahártyára, és szembe nem szabad azoknak kerülni. Vegyük ezt komolyan, mert ellenkező esetben bajt is okozhatunk: helytelen használat estén nem csak a bőrben, de a vérben is megjelenhet viszonylag magas koncentrációban a krémek, kenőcsök hatóanyaga, s ez mellékhatásokhoz vezethet. Természetesen azért most is akadnak kivételek: vannak le nem mosandó védőkenőcsök, illetve sebkezelő szerek, amik a be nem hegedt sebre is rákenhetők - erre azonban az orvos, a gyógyszerész, és a készítmény betegtájékoztatója is pontos útmutatást ad.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra