Az alváshiány, a kialvatlanság a munkavégzésben és a koncentrációban is zavarokat okozhat, sőt, betegségekhez is vezethet, főleg az ötven év felettieknél. Ha a probléma krónikussá válik, mielőbb forduljunk orvoshoz - tanácsolja a Pihent Agyúak Társasága.
A rendszertelen munkavégzés, a túl hosszú munkaórák, a szórakoztató és felüdítő kikapcsolódás hiánya komoly zavarokat okozhat az alvásban, ennek eredménye pedig a kialvatlanság, illetve a krónikus alváshiány lehet. Bár időnként mindenkivel előfordul, hogy fáradtan, leverten ébred, ha a probléma rendszeressé válik, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz - tanácsolja a Pihent Agyúak Társasága (PAT) a hírlevelében. Ezt különösen az ötven év felettieknek érdemes megfogadni, az életkor előrehaladtával ugyanis a "belső óránk" elállítódhat, és a panaszok is gyakoribbá válhatnak.
Bár a mondás szerint "nyolc óra alvás szükséges", az emberek nagy része ennél kevesebbet alszik - az Egyesült Államokban 6,5, míg az Európai Unióban 7,1 órát -; a szükséges mennyiség pedig egyénenként is változhat. Ne az órát figyeljük, hanem saját magunkat - javasolja a PAT -, hiszen az egyéni alvásigény 4 és 10 óra között változhat! Ha kipihenten, energikusan ébredünk, nap közben sem vagyunk dekoncentráltak, idegesek, rosszkedvűek, akkor valószínűleg eleget aludtunk!
Ha az alvás mennyiségével vagy a minőségével (sokat alszunk, de mégsem tudjuk kipihenni magunkat) gond van, akkor az orvosi tanácsokon kívül a szigorú rendszer, illetve a pihenés és munka megfelelő aránya is segítségünkre lehet. A feltöltődés, a kikapcsolódás olyan belső, pszichés erőt biztosít, melynek segítségével könnyebben átvészelhetjük a hosszú munkanapokat és az év végi hajtást.