A teljes vérkép eredményei – egyebek mellett az MPV (mean platelet volume) értéke – sokat segíthet az egészségügyi dolgozóknak abban, hogy felmérjék általános egészségi állapotodat. A csontvelőben keletkező vérlemezkék (trombociták) mennyiségére azért különösen fontos odafigyelni, mert befolyásolja a vérrögképződést, valamint a vérzékenységet – vagyis azt, hogy egy esetleges sérülés esetén mennyi vért veszítesz, illetve milyen hamar áll el a vérzés.
Ahogy arra a Cleveland Clinic ismertetője is kitér, az alacsony vérlemezkeszám – vagy más néven trombocitopénia – általában fokozott vérzékenységhez vezet. A trombocitózisként is emlegetett magas vérlemezkeszámhoz pedig jellemzően fokozott trombózishajlam társul. De vajon mi számít soknak és kevésnek, illetve milyen problémákat jelezhetnek még ezek az értékek?
A magas vérlemezkeszám jelentése és lehetséges okai
A MPV normál tartománya felnőttek esetében nagyjából 7-9 fL (femtoliter). A 12-15 fL közötti érték tehát már viszonylag magasnak számít. A normál tartományt meghaladó eredmény arra utal, hogy a vérlemezkék száma a szokványosnál nagyobb, az újonnan létrejövő vérlemezkék ráadásul nagyobbak is, mint a régebbiek.
Ez a helyzet gyakran akkor alakul ki, ha a régebbi (kisebb) vérlemezkék fokozott mértékben pusztulnak. Az állapotot több egészségi probléma is előidézheti, például az alábbiak:
- rák
- cukorbetegség
- szív-és érrendszeri betegségek
- terhességi toxémia
- Crohn-betegség
- pajzsmirigy-túlműködés
- csontvelőbetegség
- hiánybetegségek (például folsav-, B12- vagy D-vitamin-hiány)
Az alacsony vérlemezkeszám jelentése és lehetséges okai
Az 5 fL alatti MPV-értékek már alacsonynak mondhatók. Ez akkor fordulhat elő, ha a csontvelő nem termel elég új vérlemezkét. Az állapot hátterében gyakran a következő problémák valamelyike áll:
- aplasztikus vérszegénység
- leukémia
- lupusz
- csontvelő kóros működése
- Wiskott-Aldrich-szindróma
- egyes gyógyszerek mellékhatása (például egyes kemoterápiás gyógyszereké)
Tényezők, amelyek befolyásolhatják az MPV-vizsgálat eredményeit
Fontos megjegyezni, hogy önmagában az MPV-érték nem jelent diagnózist, hiszen számos más tényezőt is figyelembe kell vennie az orvosoknak, amikor egy-egy betegséget vagy rendellenességet kimondanak. Vannak ráadásul olyan tényezők is, amelyek jelentősen befolyásolhatják az MPV-vizsgálat eredményét, például
- a nagy testmagasság,
- a várandósság,
- a menstruációs vérzés,
- a rendszeres megerőltető edzés,
- bizonyos gyógyszerek (például fogamzásgátló tabletták) szedése.