A monociták a fehérvérsejtek egyik típusa, amelyek a veleszületett immunrendszerünk fontos elemei. Az immunválaszban játszanak szerepet, és különböző módokon segítik a szervezetet a fertőzések és a sérülések elleni védekezésben. A laborleleten feltűnhet, hogy a határértéknél magasabb, vagy alacsonyabb a számuk. A WebMD cikkében összegyűjtötte, mit is jelent ez.
Mik azok a monociták?
A többi fehérvérsejttípushoz hasonlóan a monociták a csontvelőben termelődnek, majd bekerülnek a véráramba. Innen néhány óra elteltével a tüdőbe, a májba vagy a lépbe jutnak át, ahol makrofágokká fejlődnek. Ezek olyan sejtek, amelyek küzdenek bizonyos fertőzésekkel, elpusztítják a rákos sejteket, és segítenek más fehérvérsejteknek eltávolítani az elhalt vagy sérült szöveteket. A monociták emellett gyulladáskeltő citokineket bocsátanak ki, amelyek segítik az immunválasz beindítását.
Normális esetben a monociták a fehérvérsejtek nagyjából 3–8%-át teszik ki, illetve a laborleleten a 0.16 - 0.88 G/L ideális értékkel szokták megjelölni a számukat. Hogy éppen magas, vagy alacsony a monociták száma, azt több dolog is befolyásolhatja.
A magas monocita-szám okai
Emelkedett monocita-szám (monocitózis) többek között az alábbi okok miatt alakulhat ki:
- Fertőzések: Krónikus bakteriális fertőzések esetén emelkedhet meg a szervezetben a monociták száma.
- Gyulladásos betegségek: Autoimmun betegségek, mint például a reumás ízületi gyulladás vagy a Crohn-betegség.
- Hematológiai betegségek: Leukémia vagy limfóma.
- Daganatos betegségek: bizonyos daganatok esetén is megfigyelhető az emelkedett érték.
- Gyógyulási szakasz: Akut fertőzések után is megfigyelhető emelkedés.