A koraszülött babák hetekig vagy akár hónapokig is inkubátorban töltik a napjaikat, gépek között, a szülőktől és szinte minden fizikai kontaktustól távol. Nekik nyújt hatalmas segítséget a Babafészek névre keresztelt találmány, amely a picik idegrendszeri és fizikai fejlődését segíti - adta hírül az M1 Híradója .
Maga az eszköz több részből, köztük plüss ölelő kezekből, ultrahangsapkákból, speciális babatámasztókból és koraszülött babaszemüvegekből áll. Ezek egytől egyig inkubátorba helyezhető orvosi textilből készülnek, és az édesanyával való érintkezést imitálják az idő előtt született kicsiknek. A termék ötletgazdája, Nyilka Ildikó maga is megtapasztalta, milyen az élet egy koraszülött babával: kislánya a 26. héten jött a világra, és több mint két hónapot töltött inkubátorban, ezért személyes indíttatásból döntött úgy, hogy szeretne segíteni a koraszülött csecsemőkön.
Biztonságot nyújt és segíti a fejlődést
Magyarországon átlagosan minden tizedik gyermek idő előtt születik , így az eszköz akár több százezer baba fejlődését segítheti. A speciális babafészek fejlesztésében a Semmelweis Egyetem munkatársai is részt vettek, az ottani újszülött intenzív osztályon már az összes koraszülöttet az új eszközben ápolják.
Szabó Miklós, a klinika újszülött-gyógyászatáért felelős vezetője elmondta, a babafészek hosszú távon segíti a koraszülött babák idegrendszeri fejlődését azáltal, hogy az édesanya közelségét, érintését imitálja. Mint arról beszámoltak, mindeddig 15 magyarországi kórház koraszülött osztálya kapott babafészkeket.