A huszadik század kezdetekor egy Minnesotában élő orvos-testvérpár - dr. Charles és dr. Will Mayo (képünkön) - megálmodta a gyógyítás akkoriban forradalmian újnak számító módszerét: a kollektív bölcsességen alapuló csoportos gyógyítást. Szavaik szerint "az orvoslás olyan kooperatív tudomány, amelyben az általános orvos, a szakorvosok és a laboratóriumi dolgozók egy egységként dolgoznak a beteg sorsának javítása érdekében - mindenki a problémák kiküszöbölésén fáradozik, és a beteg érdekében mindenki segíti egymást a munkában".
A rendszer folyamatosan fejlődött. Az évek során intézményük kutatási és oktatási részlegekkel is kibővült; így alakult ki a most már csaknem három emberöltőnyi múltra visszatekintő fogalom, a "Mayo klinika". A Mayo - tagjai és dolgozói szerint - nem más, mint egy olyan nonprofit orvosközösség, egy "csoportpraxis", amelynek célja az orvosi kutatás, a betegek gyógyítása, valamint ennek a két célkitűzésnek az összekapcsolása, azaz az orvostudomány legújabb vívmányainak átvitele a gyógyítás mindennapi gyakorlatába. A Mayo az Egyesült államok három államának három nagyvárosában - Jacksonville, Rochester és Scottsdale - működik. Jelenleg több mint 2000 körzeti-, szak- és kutatóorvost, valamint 35 ezer főnyi egészségügyi szakszemélyzetet foglalkoztat az orvoslás, kutatás és egészségügyi oktatás minden területén.
Amerika szerte népszerű intézményeiben évente mintegy félmillió beteget látnak el, akik között megtalálhatók a hajléktalanok és az ünnepelt filmsztárok, de Amerika vezető politikusai is. A terjeszkedés mellett azonban semmit sem változott az alapvető célkitűzés: a Mayo évszázados örökségéhez hűen továbbra is a betegek érdekeiért folyó kollektív munka elkötelezettje.
A társaság tudományos tevékenysége ma már nem korlátozódik az Egyesült Államokra. Az Európai Unió országainak minden nagyobb orvostudományi egyetemével és gyógyító intézményével szoros szakmai kapcsolatokat tartanak fenn. A most Budapestre járt háromfős küldöttség célja is kapcsolatkeresés a kelet-európai országok felé. Ennek jegyében októberben konferenciát tartanak Zágrábban; felvették a kapcsolatot a Semmelweis Orvostudományi Egyetemmel, valamint Kelet-Európa szerte szűk körű beszélgetéseken ismertetik a társaság tevékenységét, és megpróbálják felmérni a sajtóval megvalósítható együttműködés lehetőségeit.
Hogy a Mayo nemcsak a gyógyítás széles területein, hanem az orvosi kutatásban is komolyan érdekelt, azt eredményeik is bizonyítják. Jelenleg is számos projekten dolgoznak. A beszélgetésen olyan diagnosztikai eszközökről esett szó, amelyeket a nem is annyira távoli jövőben egyszerűen lenyelhet majd a beteg. Beszámoltak arról a genetikai módszerről, amelynek köszönhetően már a következő tíz éven belül reménykedhetnek a rászorulók eddig örökre elveszettnek hitt fogaik újbóli "kinövésében".
Legnagyobb érdeklődésre azonban valószínűleg a transzplantációt forradalmian megújító kutatásaik tarthatnak számot. A jelenleg kidolgozás alatt álló új immunológiai eljárásoktól azt várják, hogy a veseátültetés nemcsak különböző vércsoportú emberek között lesz majd lehetséges (ezt a műtétet egyelőre még kísérleti jelleggel, de már végzik a klinikán), hanem hamarosan a humán gyógyászat "mindennapi gyakorlatának" része lesz a sertések veséjének beültetése is.