Meddig gyógyul a bokatörés?

A bokatörés három csontunkat érintheti, és szerencsés esetben csak gipszelni kell, a csontok elmozdulásakor viszont operáció is szükségessé válhat. Mivel jár az ilyen beavatkozás, és meddig kell a beültetett fémekkel együtt élnünk?

Télen, a jeges járdaszakaszokon elég egy óvatlan mozdulat is ahhoz, hogy megtörténjen a baj: az elcsúszásból ficam, rándulás, vagy akár törés is lehet. Bokánk különösen sérülékeny ilyen esetben, ráadásul a téli, csúszós útviszonyok nem is feltételei a bokatörésnek, elég az is, ha egy hepehupás, rossz minőségű útszakaszon sétál az ember.

A töréskezelésnek számos általános szövődménye ismert. A mozgásképtelen állapot kiváltképp az időseket veszélyezteti, ezért míg fiatalabb korban a törés gyógyulásának optimális és tartós elérése a cél, időseknél akár a szerényebb végleges gyógyítási eredményt is mérlegelni kell. Az alábbi cikkünkben mindent megtudhat a csonttörésről!

A bokatörés típusai

A törés veszélye a csontritkulással nő, hatására ugyanis már kisebb érő is a csont összeroppanását eredményezheti. Magyarországon évente 16 ezer súlyos combnyaktörés írható a csontritkulás számlájára. Bizonyos életkor felett - főként a 65 évnél idősebbek körében - tovább nő a csonttörés veszélye, mivel a reflexek romlanak, illetve egyensúlyi zavarok is gondot okozhatnak. Egyes ásványi anyagok, főként a kalcium hiánya is emeli a csonttörés rizikóját.

Egy rossz lépés is könnyen bokatöréshez vezethet
Egy rossz lépés is könnyen bokatöréshez vezethet

Az alsó végtagot érintő törések közül a bokatörés a leggyakoribb, amely három csontot (szárkapocscsont, sípcsont és ugrócsont) érint. Sérüléskor a ficamnál is jelentkező tüneteket tapasztalhatjuk: a sérülés környéke gyorsan megduzzad és lilás-zöldes elszíneződés jelenik meg rajta, súlyosabb esetben nagyfokú deformitás is tapasztalható a végtagon. Megkülönböztetünk kül- és belboka, illetve a "Volkmann-háromszög", vagyis a sípcsont sarok felőli részének a törését.

A bokatörés kezelése

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kezelést elsősorban aszerint határozzák meg, hogy melyik részen tört el a boka, illetve a csontok mennyire mozdultak el. Hogyha a röntgenfelvétel szerint a csontok nem mozdultak el, egyszerű rögzítéssel ( gipszeléssel , illetve a manapság egyre népszerűbb műanyag gipsszel) orvosolható a probléma. Egy-két hét fekvőgipszet javasol az orvos, amelyet járógipszre kell cserélni további 4-6 hétre.

Hogyha azonban elmozdultak, úgy a legtöbb esetben elkerülhetetlen az operáció. Míg a sípcsont és a belboka területén történt töréskor csavarokkal rögzítik a csontok helyzetét, a külboka rögzítésére úgynevezett "karmos lemezt" alkalmaznak. A beültetett fémekkel a betegnek legalább fél, de nem ritkán egy évig együtt kell élnie.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.