Amerikai tudósok úgy vélik, megtalálták az okát, hogy miért gyengül az idős emberek immunrendszere a kor előrehaladtával. Azt már korábban is tudták, hogy a T-sejtek a szervezet legfontosabb immunsejtjei közé tartoznak. Ezek a sejtek koordinálják az immunválaszt azáltal, hogy vagy közvetlenül elpusztítják az idegen kórokozókat, vagy jelzik más immunsejteknek, hogy pusztítsák el a „behatolókat”. Ám ahogy öregszünk, a T-sejtjeink egyre inkább károsodnak, ami gyengíti az immunrendszert, és sebezhetőbbé teszi a szervezetünket olyan betegségekkel szemben, amelyek általában csak enyhe rosszullétet okoznak. Az eredményeket a Nature Aging című folyóiratban tették közzé, amelyet az IFL Science szemlézett.
A kulcsot a T-sejtek és a glikánok rejtik
A T-sejtek a csecsemőmirigyben, avagy a timuszban képződnek. Ez egy, a szegycsont mögött, a szív felett elhelyezkedő nyirokszerv. A csecsemőmirigy T-sejt-termelése a kor előrehaladtával gyors ütemben csökken: a pubertást elérve a születéskori szint alig tíz százalékára zuhan vissza, 40-50 éves kor körül pedig csupán egy százalék körüli teljesítményen zakatol.
Az egyik mechanizmus, amelynek révén a T-sejtek károsodnak, az úgynevezett N-glikán-elágazás – ezt vizsgálták most a kutatók. A glikánok a fehérjékhez kötődő összetett szénhidrátok, amelyek fontos szerepet játszanak a szervezet működésében. Amikor az öreg emberi sejteket az elágazást gátló fehérjékkel kezelték, felfedezték, hogy a T-sejtek aktivációja fokozódott. A gátolt glikánok „megfiatalították” emberek és egerek T-sejteinek működését, és csökkentették például a szalmonellafertőzés súlyosságát az idős nőstény egerek esetében. A hatás a nőstényeknél különösen erős volt a hímekhez képest. „A tanulmány révén új ismeretekre tettünk szert arról, hogy az idősebb felnőttek miért fogékonyabbak a fertőző betegségekre, ami lehetővé teszi számunkra a lehetséges új kezelések azonosítását” – mondta Michael Demetriou vezető szerző.
A fiatalítás tehát lehetséges
Az UCI School of Medicine neurológusai szerint a szervezet védekezőrendszere ilyen módon „megfiatalítható”, vagyis az adott életkorban indokoltnál ellenállóbbá tehető. Ez nagyon jól jöhet például a különböző fertőző betegségek elleni küzdelemben. Egy súlyosabb influenzás megbetegedés ugyanis végzetesnek is bizonyulhat egy legyengült, idősebb szervezet esetében.
Egyebek mellett a gyenge immunrendszer az egyik legfőbb oka annak, hogy a COVID-19 és az influenza halálozási aránya a 65 év felettiek körében olyan magas. Részben emiatt ez az egyik legfontosabb vizsgálati irány, amellyel a tudósok megpróbálják meghosszabbítani az emberek élettartamát. A kutatás lehetővé teheti a nemspecifikus célzott terápiákat, amelyek megerősíthetik az idősek immunrendszerét a kórokozókkal szemben. Azt azonban még nem tudni, hogy egy ilyen kezelés a laboratóriumi körülményeken kívül is életképes lenne-e.