Az éhségérzet és az öregedés között fedeztek fel különös összefüggést a Michigani Egyetem kutatói - írja a Science Alert. Az amerikai kutatócsoport gyümölcslegyeken vizsgálta a kalóriakorlátozás szervezetre gyakorolt hatásait, és érdekes megfigyeléseket tett az állatok élethosszát illetően.
Az állatok egészségét és élethosszát is befolyásolta
A gyümölcslegyek, vagyis muslincák azért is szolgálhatnak hasznos adatokkal az efféle kísérletekhez, mert a betegségekkel kapcsolatos génjeik 75 százalékban megegyeznek az emberével, ráadásul az agyi működésük, illetve az anyagcseréjük is nagyon hasonló az elmősökéhez. Az állatokon végzett vizsgálatok eredménye szerint a kalóriakorlátozás meghosszabbíthatja az élettartamot és elősegítheti a jó egészséget.
Hogy megérthessék, miként hat az éhségérzet az öregedésre, a kutatók elágazó láncú aminosavakban (BCAA) szegény étrendre fogták a muslincákat. Amikor a csapat közvetlenül aktiválta a gyümölcslegyek éhségreakciót kiváltó neuronjait, azt találták, hogy ezek az éhségstimulált legyek tovább élnek. A tudósok szerint a BCAA csökkentése a legyek étrendjében azt eredményezte, hogy az éhségérzetre reagáló neuronjaik módosított támogató fehérjéket, úgynevezett hisztonokat alakítanak ki, amelyek a DNS-hez kötődnek, és a gének aktivitását is szabályozzák. Ez a hatás eredményezheti a sejtek lassabb öregedését.
Ugyanakkor az amerikai kutatók azt is hangsúlyozták, hogy a kezdeti kutatási eredményekből még nem lehet egyértelmű következtetéseket levonni, pláne úgy, hogy a teszteket egyelőre csak állatokon végezték el. A szakemberek következőnek azt vizsgálják, hogy a muslincák egészsége és élethossza összefüggésben van-e azzal, hogy élvezetből vagy létszükségletből táplálkoznak-e.