Legalább minden 2. évben kell szűrni
Az emlőrák alapvetően az idősebb, 50 év feletti korosztályokban a leggyakoribb, azonban a mai átalakuló életmód következtében mind inkább veszélyeztetetté válnak a fiatalabbak is. Összességében kijelenthető, hogy minden 10-12. nőnél megjelenik a kór élete során. A nőket érintő rákesetek nagyjából 13 százalékát ez teszi ki. Nem szabad tehát félvállról venni a problémát.
Bár a nőgyógyászati vizsgálatok során az orvos tapintásos vizsgálattal ellenőrzi a mellek állapotát, kétévente igenis szükséges ellátogatni egy mammográfiai szűrésre is. Az eljárás során röntgensugarakkal készítenek felvételt a mellszövetről, így kutatva akár a legkisebb elváltozást. Ha a családban előfordult már emlőrák, akár már 30 év fölött érdemes foglalkozni a mell egészségével (ilyenkor még a mellultrahangot javasolják). Kétévente küldik a behívót rá az érintett korcsoportnak.
Felfedezés a tünetek előtt
A korai stádiumú betegség jellemzően nem okoz fájdalmat, a leglényegesebb tünet az idegentestérzés. A daganat összekapaszkodik a környezetével, tapintásra pedig porckeménynek, egyenetlen felszínűnek érződik. Idővel ráhúzódik a mellkas izomzatára, így a bőrön behúzódásokat és fekélyeket okoz.
A mammográfiás szűrés során főként a mell változásait igyekeznek megtalálni olyan nőknél, akiknél nem fedeztek fel rákra utaló jeleket, s nem találhatók a mellben megfigyelhető rendellenességek. A cél ilyenkor az, hogy még azelőtt érzékeljék a rákot, mielőtt kifejlődnének annak nyilvánvaló klinikai tünetei.